Arctic P12 120mm CPU Processor Cooler - Black
| IN STOCK |
Cooler Master MasterLiquid ML360R RGB 120mm Liquid CPU Cooler
| IN STOCK |
der8auer RYZEN 3000 OC Custom Mounting Frame
| IN STOCK |
Thermal Grizzly Ryzen 7000 Direct Die Frame
| IN STOCK |
Noctua Chromax MP83 Mounting Kit - Black
| IN STOCK |
der8auer Delid Die Mate 2 - CPU IHS Heatsink Removal Tool
| IN STOCK |
Jonsbo 92MM Processor Heatsink Radiator Computer Cooling System - Black
| IN STOCK |
Noctua NH-L9i Processor Cooler
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black 92mm 2500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Startech FAN1156PWM Processor CPU Cooler
| IN STOCK |
Noctua U12A Chromax 120MM CPU Cooler - Black
| IN STOCK |
Thermal Grizzly Delid Die Mate for Ryzen 7000/8X00G CPUs
| IN STOCK |
der8auer Delid-Die-Mate for Intel 13th Gen
| IN STOCK |
Thermal Grizzly AM5 Adapter & Offset Mounting Kit
| IN STOCK |
Noctua Chromax 140mm CPU Cooler - Black
| IN STOCK |
Scythe High-End CPU Cooler Fuma 2 has been widely known for its stunning performance and quietness. Based on the award-winning twin tower design, the Fuma 2 Rev. B is now upgraded with two new Kaze Flex II PWM fans, which ramp up to 1500 RPM. For Intel 12th Gen CPU users, the fine-cut H.P.M.S IV mounting system is now ready for full LGA 1700 support.
Excellent RAM Compatibility
Standing only 154.5 mm in height, the Fuma 2 Rev. B fits most PC cases on the market. Equipped with two Kaze Flex II fans, thanks to the new fan frame design, the Kaze Flex II fans are even slimmer than its predecessor but also contribute better airflow volumes.
Asymmetrical Design
The classic asymmetrical design and slimmer Kaze Flex II fans allow maximum space for the memory slots (front bank), the cut-out fin improves memory compatibility allowing installation of high memory heatsink up to 55 mm.
Two Kaze Flex II 120 fans (25mm &15mm) rotate in opposite directions creating higher static pressure and more stable airflow. 3rd fan is option to maximize cooling performance.
Hyper Precision Mounting System IV (H.P.M.S. IV)
Scythe easy-to-install H.P.M.S. IV mounting system presents more optimal contact pressure to the latest CPUs on the market and provides full Intel LGA 1700 suppport.
| SOCKET COMPATIBILITY | Intel LGA 1700, 1200 , 115X, 2066 Square ILM, 2011(V3) Square ILM AMD AM4, AM3(+), AM2(+), FM2, FM1 |
| ROTATION SPEED (RPM) | Up to 1500RPM |
| AIR FLOW | 8.16-39.44 CFM |
| MAX NOISE LEVEL | 23.80 dBA |
| HEATSINK MATERIALS | Aluminum |
| FAN SIZE (DIAMETER) | 120mm |
| NUMBER OF FANS | 2 |
| TYPE | Active Cooling |
| CONNECTORS | 4-pin PWM |
| DIMENSIONS | Width: 137 mm Depth: 129 mm Height: 154.5 mm |
| WEIGHT | Weight: 1 kg |
| COLOR | Black |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |