32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Dual Channel kit (2x16GB) 1.20V
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group DDR4 3600MHz CL18 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Trident Z Neo K2 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group Delta DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-28800 3600MHz Ripjaws V for Intel CL16 (16-19-19-39) Dual Channel kit (2x16GB) Black
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Channel Kit (4 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 8GB) Black
| IN STOCK |
Team Elite Plus No Heatsink (1x8GB) DDR4 2400MHz Black DIMM
TEAMGROUPs ELITE series launches an all new DDR4 memory module product, with an operating voltage of only 1.2V, which saves a lot of power consumption. It reduces the heat generated by the product itself and also maintains the ambient temperature around the system. This product is fully compliant with JEDEC standards and is guaranteed to be 100% compatible with all major platforms on the market. Both single channel and dual channel package are released at the same time to meet the needs of different levels of users. With up to 64GB Kit (32GBx2) of temporary storage space, data processing speed is twice as fast. The superb performance of TEAMGROUPs ELITE series provides you with excellent quality of stability, long-term efficiency and low power consumption.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 2400 MHz |
| STANDARD | PC4 19200 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL16 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 1 x 8 GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |