1TB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
| IN STOCK |
512GB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
120GB Transcend M.2 SATA III 6Gb/s SSD MTS420 3D TLC Flash 42mm Form Factor
| IN STOCK |
256GB ZTC Armor 42mm M.2 NGFF 6G SSD Solid State Disk- ZTC-SM201-256G
| IN STOCK |
128GB Transcend M.2 2280 80mm SATA III 6Gbps 830S Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend M.2 SATA III 6Gb/s SSD MTS420 3D TLC Flash 42mm Form Factor
| IN STOCK |
1TB Crucial P3 Plus M.2 PCI Express 4.0 Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 990 PRO M.2 PCI Express 4.0 V-NAND MLC NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB AData Legend 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
1TB AData Legend 960 PCIe Gen4 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
240GB Transcend M.2 SATA III 6Gb/s SSD MTS820S 3D TLC Flash 80mm Form Factor
| IN STOCK |
2TB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
500GB PNY CS1030 M.2 2280 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
M390
CHARGING AHEAD WITH SPEED
From the MSI universe comes storage with blazing speeds and incredible performance. Take your system to the next level with SPATIUM.
A NEED FOR SPEED!
Optimized for the PCIe Gen3 interface, SPATIUM M390 SSD reaches read/write speeds up to 3300/3000 MB/s, allowing for rapid data transfer and shortened game load times.
SMALL SIZE, MORE STORAGE
The latest 3D NAND flash technology brings dense storage in a compact design and allows SPATIUM storage capacities up to 1TB.
DON'T
STOP GAMING
Built-in data security and error-correction capabilities extend the endurance and longevity of the NAND flash storage.
TAKE CARE
OF YOUR DATA
Migrate your data, monitor drive health and performance metrics in real-time with MSI Center. Prevent loss of data using the provided Actiphy software solution which includes backup & restore functionality.
5-YEAR
WARRANTY
MSI stands by the quality and reliability of the SPATIUM M390 with a 5-Year comprehensive warranty. If you need assistance or are not satisfied with your product, MSI support is available to help and assist.
| CAPACITY | 500GB |
| INTERFACE TYPE | PCI Express 3.0 |
| FORM FACTOR | M.2 2280 |
| RANDOM READ (4K) IOPS | Random read (4KB): 300 IOPS Read speed: 3300 MB/s |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | Random write (4KB): 550 IOPS Write speed: 2300 MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D NAND |
| CONTROLLER | Phison E15T |
| OPERATING TEMPERATURE | -40 - 85 °C |
| DIMENSIONS | Width: 22 mm Depth: 2.15 mm Height: 80 mm |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |