| IN STOCK |
|
Ships in 6 days Shipping to United Kingdom only £ 7.99! |
D Link 54 Port Managed Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi USW Flex Mini 4-port Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
TP-Link TL-SG1016PE 16-Port Managed Gigabit Ethernet Network Switch - Black
| IN STOCK |
D-Link 52-Port Layer 3 Stackable Managed Gigabit Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti UniFi 4 Port PoE Managed 1U Ethernet Switch - Grey
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi Pro 48-Port (PoE) Managed L2/L3 Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
D-Link 24-port Gigabit Stackable Smart Managed Switch with 10G Uplinks
| IN STOCK |
Netgear Prosafe Plus 5-Port Ethernet Switch - Black
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi USW‑FLEX 5-Port PoE Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
D-Link 52-Port Gigabit Stackable Smart Managed with 10G Uplinks
| IN STOCK |
TP-LINK TL-SG1008P 8-Port Network Switch Gigabit Ethernet (10/100/1000) PoE
| IN STOCK |
TP-Link 5-Port Gigabit Easy Smart Ethernet Switch
| IN STOCK |
D-Link 5-Port Gigabit Unmanaged Switch
| IN STOCK |
TP-LINK JetStream 24-Port Gigabit L2 with 4 SFP Slots Managed Switch
| IN STOCK |
Netgear ProSafe 8-Port GS108 Unmanaged Switch (10/100/1000) - Blue
| IN STOCK |
Second-Generation UniFi Switching
We’ve redesigned our UniFi Switches from the ground up.
Near Silent Cooling
Our new airflow design reduces the need for fan usage.
Powerful Hardware and Software
UniFi Switches offer a variety of features, including 10G SFP+ ports, PoE+ or PoE++ support, and Layer 3* switching capabilities.
Redundant Power System
UniFi SmartPower RPS, USP-RPS, is our PSU failover system.
Power Supply Failure
In the event of an UniFi switch power supply failure, the USP-RPS automatically supplies redundant power to the failed device.
UniFi SmartPower
One UniFi SmartPower device can support up to 6 devices until the failed device is replaced.
Touchscreen Display
The 1.3" touchscreen display allows easy monitoring and quick troubleshooting.
| NUMBER OF PORTS | 24 |
| PRIMARY PORT SPEED | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| NETWORKING STANDARDS | IEEE 802.3af,IEEE 802.3at |
| SWITCH LAYER | L2/L3 |
| SWITCHING CAPACITY | 88 Gbps |
| THROUGHPUT | 44 Gbps |
| OPERATING TEMPERATURE | -5 - 40 °C |
| INPUT VOLTAGE / FREQUENCY | AC input voltage: 100 - 240 V AC input frequency: 50/60 Hz |
| COLOR | Silver |
| WEIGHT | 9.68 |
| DIMENSIONS | Width: 442.4 mm Depth: 285.4 mm Height: 43.7 mm |