EVGA 210-GQ-0850-V1 850W 80+ Gold Semi Modular Power Supply by EVGA
EVGA 210-GQ-0850-V1 850W 80+ Gold Semi Modular Power Supply Image
No longer available. See alternative options
Key Features
  • Semi-Modular
  • 80 PLUS GOLD Certified
  • EVGA ECO Intelligent Thermal Control System eliminates fan noise at low to medium loads
  • NVIDIA SLI Ready
  • 135mm Fluid Dynamic Bearing Fan
  • 10 Year Warranty
See full specifications
See product description
Details
EVGA 850 GQ Power Supply. Ready for 4th Generation Intel Core Processors (C6/C7 Idle Mode). Introducing the latest in the EVGA power supply lineup, the GQ series. These power supplies take some of the best features from EVGA's award winning power supplies, like EVGA ECO fan mode for near silent operation, Japanese Capacitor Design and a highly efficient design, at an excellent value. These new power supplies are 80 Plus Gold rated and offer an outstanding 5 Year Warranty that's backed by world class EVGA support. 80 PLUS Gold certified, with 90% (115VAC) / 92% (220VAC 240VAC) efficiency or higher under typical loads Highest quality Japanese brand capacitors ensure long-term reliability. NVIDIA SLI & AMD Crossfire Ready. Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), SCP (Short Circuit Protection), and OTP (Over Temperature Protection).
Specifications
POWER PROVIDED 850 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
INPUT FREQUENCY 50 - 60 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 24-pin ATX
CPU POWER CONNECTOR (4+4 pin)
SATA POWER CONNECTOR 9
PERIPHERAL (MOLEX) POWER CONNECTOR 8
PCI EXPRESS CONNECTOR 8
FAN DIAMETER 135mm