Phanteks Enthoo Pro Computer Case
| IN STOCK |
Cooler Master N200 Mini Computer Tower - Black
| IN STOCK |
Kolink Observatory Lite Mesh ARGB Midi Computer Tower - Black
| IN STOCK |
Cooler Master Force 500 Midi Computer Tower - Black
| IN STOCK |
Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Computer Tower - Black
| IN STOCK |
Phanteks Enthoo Elite Big Full Tower Computer Case
| IN STOCK |
Fractal Design North ATX Computer Tower - White
| IN STOCK |
Lian Li Lancool 216R-X Midi Tower Computer Case - Black
| IN STOCK |
Phanteks Enthoo Pro 2 Tempered Glass Full Computer Tower
| IN STOCK |
Lian Li O11 Dynamic Mini Snow Edition Mid-Tower Computer Case - White
| IN STOCK |
Phanteks Enthoo Pro Full Tower Computer Case
| IN STOCK |
Lian Li Lancool III Midi Tower Computer Case - Black
| IN STOCK |
Corsair 5000D Airflow Tempered Glass Mid-Tower Computer Case - White
| IN STOCK |
The Cosmos C700M offers what seems to be an endless array of features for PC enthusiasts. A combination of having the ability to assemble a multitude of hardware, to the brilliant display of RGB that emits from this case paves a road map to building your ultimate rig!
HIGHLY VERSATILE LAYOUT
The unique frame design supports a conventional, chimney, inverse layout, or a fully customized layout. Each part of the frame enables a high level of versatility. From multi-functional brackets to options in component positioning, the COSMOS C700M encourages freedom in building and out-of-the-box customizability.
GRAPHICS CARD MOUNTING WITH RISER CABLE
The graphics card bracket can be mounted vertically or horizontally on either the PSU midplate or on the M. Port. The bracket can also be rotated from 0 to 90 degrees. Also included is a 400mm riser cable for the convenience of being able to connect a vertically mounted graphics card to the motherboard.
*the M. Port is Cooler Master’s modular mounting system that expands mounting options for hardware and brackets.
ADDRESSABLE RGB LIGHTING
Two parallel strips of addressable RGB lighting run continuously from the top panel to the front panel, with ambient ARGB lighting on the bottom that reflects against the aluminum bars.
EXTENSIVE CABLE COVER SYSTEM
The 3 included covers can be placed on either the M. Port or on the mid-plate, with the ability to mount SSD storage or a reservoir.
ALUMINUM PANELS & HANDLES
Brushed aluminum spans the top panel and front panel, with cast aluminum handles (and feet) that provide protection & support for carrying the case.
VERSATILE LIQUID COOLING SUPPORT
A flat radiator bracket design offers more versatility for liquid cooling with the ability to be mounted on the top, front, or bottom of the frame. The two included brackets can each support a 420mm radiator, with the ability to mount fans and a radiator on either side of the bracket.
RICH CONNECTIVITY
The advanced I/O panel comes with a 4-Pole headset jack (audio+mic), dedicated mic jack, USB 3.1 (Gen 2) Type-C port, four additional USB 3.0 ports, PWM fan speed button, and an addressable RGB control button.
CURVED TEMPERED GLASS SIDE PANEL
A panoramic tempered glass side panel, with two curved edges, offer a wide view of the system build.
| FORM FACTOR | Full Tower |
| MOTHERBOARD COMPATIBILITY | ATX, EATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| POWER SUPPLY | ATX |
| POWER SUPPLY INCLUDED | No |
| MAX PSU LENGTH | 224mm |
| RADIATOR COMPATIBILITY | Front radiator fan sizes supported: 120,140,240,280,360,420mm Rear radiator fan sizes supported: 120,140mm Top radiator fan sizes supported: 120,140,240,280,360,420mm |
| COLOR | Black, Grey, Silver |
| SIDE PANEL WINDOW | Tempered glass panel |
| LED | Addressable RGB |
| FRONT PORTS | 1 x USB 3.1 Type-C / 4 x USB 3.0 Type-A / 1 x 3.5mm Headset Jack (Audio+Mic) / 1 x 3.5mm Mic Jack / Fan Speed Control Button / ARGB Control Button |
| MAX GPU LENGTH | 490mm (without 3.5" HDD BRK) 320mm (with 3.5" HDD BRK) |
| MAX CPU COOLER HEIGHT | 198mm |
| EXTERNAL 5.25 | 1 |
| INTERNAL 3.5 | 4 |
| INTERNAL 2.5 | 4 |
| EXPANSION SLOTS | 8 |
| PORTS | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: 4 USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: 1 |
| FAN COMPATIBILITY | PRE-INSTALLED FANS - FRONT 3x 140mm PWM Fan (Speed: 1200RPM / Connector: 4Pin) PRE-INSTALLED FANS - REAR 1x 140mm PWM Fan (Speed: 1200RPM / Connector: 4Pin) Fan Support - Top 3x 120/140mm Fan Support - Front 3x 120/140mm Fan Support - Rear 1x 120/140mm Fan Support - Bottom 2x 120/140mm (bracket needed) |
| FRONT FANS INSTALLED | 3x 140mm |
| FRONT FANS SUPPORTED | Number of front fans supported (max): 3 Front fans diameters supported: 120,140mm |
| TOP FAN DIAMETERS | 20,140mm |
| TOP FANS SUPPORTED | 3 |
| REAR FAN SUPPORTED | 20,140mm |
| REAR FAN INSTALLED | 1x 140mm |
| BOTTOM FAN SUPPORTED | 2 |
| BOTTOM FAN DIAMETERS | 120,140mm |
| MATERIAL | Steel, Tempered glass |
| DIMENSIONS | Width: 306mm Depth: 650mm Height: 651mm |
| WEIGHT | 23.4kg |