32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (4x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Fury Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V CL16 (16-18-18-38) Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast RGB DDR4 3600Mhz CL17 Single Module
| IN STOCK |
Corsair 16GB dual channel kit from the Vengeance RGB PRO series, equipped with white heatsinks featuring amazing RGB lighting. Two matched 8GB modules rated to run at 3600MHz at a CAS latency of CL18. Backed by Corsair's lifetime warranty. Corsair has long been the favorite choice of overclockers, computer hardware enthusiasts and gamers alike.
VISUALIZE, SYNCHRONIZE, MEMORIZE.
VENGEANCE RGB PRO Series DDR4 overclocked memory lights up your PC with mesmerizing dynamic multi-zone RGB lighting, while delivering the best in DDR4 performance.
NEXT GENERATION SOFTWARE
Powerful CORSAIR iCUE software brings your system to life with dynamic RGB lighting control, synchronized across all your iCUE compatible products, including memory, fans, RGB LED light strips, keyboards, mice and more.
Customize dozens of preset lighting profiles, experiment with a huge variety of user adjustable colors and adjust LED brightness to perfectly match your system.
MAXIMUM BANDWIDTH AND TIGHT RESPONSE TIMES
Optimized for peak performance on the latest Intel and AMD DDR4 motherboards.
NO WIRES REQUIRED
Requires no extra wires or cables for a clean and seamless install.
CUSTOM PERFORMANCE PCB
Provides the highest signal quality for the greatest level of performance and stability.
TIGHTLY SCREENED MEMORY
Carefully screened ICs for extended overclocking potential.
ALUMINUM HEAT SPREADER
Improves thermal conductivity for superb memory cooling even when overclocked.
XMP 2.0 SUPPORT
A single BIOS setting is all that’s required to set your memory to its ideal performance settings, for optimum performance.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 3600MHz |
| STANDARD | PC4-28800 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit (2x 8GB) |
| CAS LATENCY | CL18 |
| MEMORY TIMINGS | 18-22-22-42 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | White |
| BUILT-IN RGB | Yes |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 8 GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |