8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz RipjawsX Series for Intel Z68/P67 (9-11-10-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3L SO-DIMM PC3-12800 1600MHz CL11 Single Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop memory module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series (10-10-10-30) Single module
| IN STOCK |
32GB Transcend DDR3 PC3-12800 1600MHz ECC Registered CL11 240-Pin Apple RAM
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 RipjawsZ Series for Intel X79 (9-11-10-28) Quad2 Channel kit 8x4GB
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-14900 1866MHz Sniper Series (10-11-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3 ECC-R PC14900 1866MHz SDRAM ECC for Mac Pro & Xserve Nehalem & Westmere models
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Sniper Series (11-13-13-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series CL10 (10-12-12-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz RipjawsX Series (10-12-12-31) Quad Channel Kit 4x8GB
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Sniper Series (11-13-13-31) Dual Channel kit 2x8GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 2400MHz RipjawsZ Dual Channel Kit (2x 4GB) CL10 1.65V Black
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (9-11-20-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
FURY KF316C10BK2/8 is a kit of two 512M x 64-bit (4GB) DDR3-1600 CL10 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx8, memory module, based on eight 512M x 8-bit FBGA components per module. Total kit capacity is 8GB. Each module has been tested to run at DDR3-1600 at a low latency timing of 10-10-10 at 1.5V. Additional timing parameters are shown in the Plug-N-Play (PnP) Timing Parameters section below. Each 240-pin DIMM uses gold contact fingers.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 1600MHz |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual-channel |
| CAS LATENCY | CL10 |
| VOLTAGE | 1.5 V |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 2 x 4GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |