8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series CL10 (10-12-12-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz RipjawsX Series for Intel/AMD (10-10-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB OWC PC3-12800 DDR3 1600MHz SO-DIMM 204 Pin CL11 Memory Upgrade Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Sniper Series (11-13-13-31) Dual Channel kit 2x8GB
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 2400MHz PC3-19200 RipjawsZ CL11 1.65V Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3 ECC-R PC14900 1866MHz SDRAM ECC for Mac Pro & Xserve Nehalem & Westmere models
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Sniper Series (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR3 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
12GB OWC DDR3 1333MHz ECC Memory Upgrade Kit for Mac Pro 8-core and Quad-core Xeon systems (3x 4GB)
| IN STOCK |
4GB Team Group DDR3 Elite 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
2GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NS Series Desktop memory module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-8500 1066MHz Ripjaw Series CL7 (7-7-7-18) Dual Channel kit (2x4GB)
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (9-9-9-24) Dual Channel kit for Intel LGA1156/AM3
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz NS Series (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
Kingston FURY™ Beast DDR3 automatically overclocks to frequencies up to 1866MHz*, dishing out an instant, hassle-free, reliable boost of power tuned for Intel’s 100 Series chipset. Beast’s asymmetric, edgy design stands out from the blocky, squared crowd and is crafted with quality aluminium. Rocking a black PCB, diamond-cut finish with coloured modules in blue, black and red makes the FURY Beast DDR3 amp up even the most audacious builds.
Plug N Play functionality up to 1866MHz
A simple and easy Plug N Play upgrade, Kingston FURY Beast DDR3 will auto-overclock itself to the highest listed speed allowed by the system BIOS.
Bold and asymmetric heat spreader makes a stylish statement
The sleek-looking new heat spreader is a great upgrade for your battle station’s style.
Black PCB and multiple colour variants for a customisable colour scheme
Kingston FURY Beast DDR3 comes in multiple colours, so there’s sure to be one that goes with your system or that custom case mod you’ve been working on.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 1600MHz |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual-channel |
| CAS LATENCY | CL10 |
| VOLTAGE | 1.5V |
| HEATSINK | Heatsink |
| COLOR | Blue |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 1 x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |