32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Quad Channel Desktop Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group Delta DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Team Group Elite DDR4 2666MHz CL19 Memory Module
| IN STOCK |
64GB Kingston Fury Renegade 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V for Intel Z170 / X99 CL18 Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
4GB Silicon Power DDR4 U-DIMM Desktop DDR4-2666MHz, CL19, 4GBx1
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3600MHz Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
256GB OWC DDR4 RDIMM Memory Upgrade Kit 4x64GB PC23400 2933MHz for Mac Pro 2019 models
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
Kingston FURY™ Beast DDR4 RGB delivers a boost of performance and style with speeds of up to 2666MHz, aggressive styling, and RGB lighting that runs the length of the module for smooth and stunning effects. It features Plug N Play automatic overclocking at 2666MHz2 speeds and is both Intel XMP-ready and ready for Ryzen. FURY Beast DDR4 RGB stays cool with its stylish, low-profile heat spreader.
Some legacy chipsets/processors from Intel prior to 8th Gen have not been updated to support memory modules featuring DDR4 16Gbit density DRAM. Check with system or motherboard manufacturer for an updated BIOS to support 16Gbit DRAM.
Customizable RGB lighting with aggressive styling
Give your battle station a stylish upgrade thanks to Beast DDR4 RGB’s heat spreader and customizable smooth, stunning RGB effects. Use the powerful Kingston FURY CTRL software or motherboard manufacturer’s software to create your own look.
Kingston FURY Infrared Sync Technology
RGB effects stay synced thanks to Kingston’s patented infrared sync technology.
Intel XMP-Ready
Our engineers have predefined Intel Extreme Memory Profiles designed to maximize the performance of our memory modules reaching speeds up to 3733MHz.
Ready for AMD Ryzen
Get memory that’s ready for Ryzen and will seamlessly integrate with your AMD-based system. A reliable, compatible performance boost for your build.
Plug N Play – Automatic overclocking up to 2666MHz
A simple and easy Plug N Play upgrade, Kingston FURY Beast DDR4 RGB will auto-overclock itself to the highest listed speed allowed by the system BIOS.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 2666MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL16 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 1 x 16GB Module configuration: 2048M x 64 |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |