32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2 V 288-pin DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Quad Channel Desktop Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz CL22 DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-28800 3600MHz Ripjaws V CL18 Dual Channel Kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group Delta DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Delta RGB DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
Micron Server DRAM increases performance and helps maximize IT budgets.
Speed up applications and get more out of your IT budget with Micron Server DRAM. Maximizing installed memory capacity with Micron Server DRAM is one of the easiest and most affordable ways to make your deployments faster and more efficient.
Speed up server applications
By installing Micron DRAM, you’ll be able to maximize the performance capability of your CPUs and optimize your servers’ computing potential. Since memory typically functions as a fixed (non-shared) component, it’s often a bigger performance constraint than processors or storage drives, which can be shared. Boost your investment in server infrastructure by maximizing memory capacity.
Get more out of your IT budget
At a fraction of the cost of new servers, Micron DRAM allows you to extend the life and performance of your existing infrastructure and get more out of the systems you already have. Even if you need to replace existing servers, you can still save by buying new servers with the least amount of pre-installed memory, then upgrade to the maximum memory capacity with Micron Server DRAM.
Run more virtual machines and increase the responsiveness of virtualized applications
Since most of today’s enterprise applications are stored on servers and distributed to a number of virtual machines, the amount of installed server memory plays a more critical role than ever before. Every virtual machine running on a server typically requires a dedicated amount of memory, meaning the more virtual machines you’re running, the more memory you’ll need.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 3200MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | CL22 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| ERROR CHECKING | ECC |
| REGISTERED | Registered (buffered) |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 1 x 32GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |