Logitech H570e Binaural Headset - Black
| IN STOCK |
NGS VOX805 USB-C Stereo Headset, Black
| IN STOCK |
NGS USB Stereo Headset with Volume Control - VOX505USB
| IN STOCK |
Logitech G G733 Gaming Headset - White
| IN STOCK |
Logitech H540 Binaural Wired USB3.0 Headset - Black
| IN STOCK |
NGS VOX805 USB-C Stereo Headset, White
| IN STOCK |
Logitech H390 Stereo Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech G PRO X Gaming Headset
| IN STOCK |
NGS MSX11PRO, Gaming and Multimedia Headphones with 3.5mm Jack Adapter
| IN STOCK |
Logitech H340 Binaural USB3.0 Wired Headset - Black
| IN STOCK |
V7 Delux Gaming Headset 3.5mm Circumaural Black
| IN STOCK |
Adesso Xtream G1 Wired LED Stereo Gaming Headset w/Microphone
| IN STOCK |
Marvo Scorpion HG8932 Stereo Gaming Headset with Microphone
| IN STOCK |
Logitech H111 Binaural Stereo Headset - Grey
| IN STOCK |
Logitech H650e Monaural Headset - Black, Grey
| IN STOCK |
The CORSAIR HS70 PRO WIRELESS Gaming Headset delivers both comfort and quality with memory foam ear pads, custom-tuned 50mm neodymium audio drivers, and low-latency 2.4GHz wireless.
Crafted for Comfort
Adjustable ear cups fitted with plush memory foam provide exceptional comfort for hours of gameplay.
SUPERB SOUND
High-quality, custom-tuned 50mm neodymium audio drivers deliver the range to hear everything you need to on the battlefield. Immerse yourself in 7.1 surround sound, creating a multi-channel audio experience that puts you right in the middle of your game.
MAKE YOURSELF HEARD
A fully detachable unidirectional microphone reduces ambient noise so you are heard loud and clear, and is Discord-Certified for crystal-clear communication and outstanding sound.
WIRELESS FREEDOM
Play with the freedom of up to 40ft of wireless range and up to 16 hours of battery life, compatible with PC and PS4.
| CONNECTIVITY | Wireless |
| COLOR | Black |
| EAR COUPLING | Circumaural |
| HEADPHONE FREQUENCY | 20 - 20000 Hz |
| IMPEDANCE | 32 Ω |
| DRIVER UNIT | 5 cm |
| MICROPHONE INPUT IMPEDANCE | 2000 Ω |
| MICROPHONE FREQUENCY | 100 - 10000 Hz |
| MICROPHONE SENSITIVITY | -40 dB |
| NOISE CANCELLATION | Yes |