StarTech 1FT NEMA-L5-20R To NEMA-5-20P Power Adapter Cable - Black by StarTech
StarTech 1FT NEMA-L5-20R To NEMA-5-20P Power Adapter Cable - Black Image
Key Features
  • 1FT cable length
  • NEMA-L5-20R To NEMA-5-20P
  • Female to Male
  • Built with a 12 AWG wire suitable for high power connections
  • Backed by a lifetime manufacturers warranty
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
This 1 ft. Power Adapter Cord features NEMA-L5-20R to NEMA-5-20P connectors, creating a high-power 20A connection for your Power Distribution Units.
Reliable Connection
Featuring a twist locking NEMA-L5-20 receptacle and a NEMA-5-20P plug, this external 12 inch power cable ensures your equipment is securely connected to avoid accidental power loss or downtime. Built with a 12 AWG wire, the heavy-duty adapter provides a high-power connection to support your server room equipment or large server applications.