128GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
128GB SanDisk Express Pro UHS-I Micro SDXC Memory Card
| IN STOCK |
512GB Transcend 340S microSD UHS-I U3 A2 Ultra Performance Memory Card w/Adapter
| IN STOCK |
64GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
512GB AData Premier microSDXC A1 UHS-1 CL10 Memory Card w/SD adapter 85MB/sec
| IN STOCK |
128GB Transcend 340S microSD UHS-I U3 A2 Ultra Performance Memory Card w/Adapter
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB SanDisk Ultra MicroSDHC CL10 Memory Card
| IN STOCK |
256GB Silicon Power Hypera microSDXC™ Express Card SD Express. Class 10. UHS-I U3. V30. A1
| IN STOCK |
512GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
512GB SanDisk Extreme Micro SDXC Memory Card
| IN STOCK |
128GB AData Premier microSDXC A1 UHS-1 CL10 Memory Card w/SD adapter 85MB/sec
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology Industrial UHS-I Class 10 Micro SDHC Memory Card
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB Kingston High Endurance microSD Memory Card CL10 UHS-I
| IN STOCK |
Transcend's microSDXC/SDHC 500S memory cards provide the performance and capacity necessary to harness the full power of your UHS-I compliant action camera and drone camera. In addition to incredible transfer speeds, the cards meet UHS Video Speed Class 30 (V30) standards, allowing for smooth, uninterrupted 4K video capture.
V30 standard compliance applies only to 16GB-128GB capacities.
Show the transfer capabilities
Transcend's microSDXC/SDHC 500S memory cards meet both the UHS Speed Class 3 (U3) and the UHS Video Speed Class 30 (V30) standards for 4K Ultra HD video recordings, with read/write speeds of up to 95MB/s and 80MB/s respectively.
U3 and V30 compliance applies only to 16GB-128GB capacity cards.
Store as many as you wish
With up to 128GB storage capacity, Transcend's microSDXC/SDHC 500S memory cards allow for thousands of photos and hours of Full HD videos to be recorded, meaning you can stay focused on capturing fantastic moments without worrying about running out of storage.
Built for extremes
To deliver the best performance and stability, Transcend's microSD memory cards are tested to withstand extreme conditions. They are temperature resistant, waterproof, shock proof, X-ray proof, and static proof.
RecoveRx software
Transcend offers exclusive RecoveRx software, a free data recovery utility that allows you to search deep within a storage device for traces of erased files including digital photos, documents, music and videos.
| CAPACITY | 32GB |
| TYPE | microSDHC |
| SPEED RATING | CL10, V30, UHS-I U3, UHS-1 |
| QUANTITY | 1 |
| TRANSFER RATES | Read speed: 95 MB/s Write speed: 80 MB/s |
| UHS SPEED CLASS | Class 3 (U3) |
| TEMPERATURE RANGE | -25 - 85 °C |
| DIMENSIONS | 11 mm x 15 mm x 1 mm |
| ACCESSORIES | SD Adapter |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |