Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Team Group T-FORCE VULCAN Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD Green 2.5-inch SATA III SLC Internal SSD
| IN STOCK |
8TB Samsung 2.5-inch Serial ATA V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
This SATA III M.2 SSD is manufactured by Transcend, one of the world leaders in memory and storage products. The MTS820 M.2 NGFF SSD is suitable for many ultrabooks, tablets and other compact devices where space is at a premium.
And just because this is an ultra-compact SSD, it does not mean it does not perform just as well as larger SSDs - in fact, with the SATA III 6Gbps interface it can achieve read speeds up to 550MB/sec and write speeds up to 500MB/sec.
The MTS820 SSD is an 80mm form factor SSD, built using premium 3D TLC NAND chips for optimum performance and reliability. Added features include DevSleep mode, S.M.A.R.T., TRIM, NCQ, and Power Shield.
Utilizing the SATA III 6Gb/s interface and the latest 3D NAND technology, Transcend's ultracompact MTS820 M.2 SSD is well-suited to address the high-performance needs and strict size limitations of small form factor devices. By using only high-quality flash chips and enhanced firmware algorithms, Transcend's MTS820 M.2 SSD delivers peerless reliability.
| CAPACITY | 960GB |
| INTERFACE TYPE | M.2 NGFF |
| FORM FACTOR | 80mm M.2 |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 550MB/sec Write speed up to 500MB/sec |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 70,000 IOPS |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 75,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C (32°F) to 70°C (158°F) |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | Power Shield (power loss data prevention) DevSleep mode S.M.A.R.T. TRIM NCQ Command |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows and Linux |
| DIMENSIONS | 80.0mm x 22.0mm x 3.58mm |
| WEIGHT | 8g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |