Adesso iMouse S50 Wireless RF Optical Mini Mouse - Black
| IN STOCK |
Verbatim Silent Right Hand RF Wireless Mouse - Graphite
| IN STOCK |
Logitech G402 Hyperion Fury USB Wired Mouse
| IN STOCK |
Logitech B170 Mouse
| IN STOCK |
Kensington Expert Ambidextrous Optical Wireless Trackball Mouse - Black
| IN STOCK |
Logitech B330 Silent Plus Wireless Optical Mouse
| IN STOCK |
Logitech M330 Silent Plus Wireless Mouse - Black
| IN STOCK |
Targus USB Type-A Compact Optical Mouse - Black
| IN STOCK |
Logitech G G502 Hero High Performance Gaming Mouse - Black
| IN STOCK |
Seal Shield Silver Storm Medical Grade Optical Mouse 800 DPI - White
| IN STOCK |
Logitech Mouse M190 Wireless Mouse - Charcoal Black
| IN STOCK |
Adesso iMouse S60L Wireless USB Optical Nano Mouse - Blue
| IN STOCK |
Seal Shield Silver Storm Medical Grade Optical Mouse - Black
| IN STOCK |
Adesso iMouse T50 Wireless Trackball Optical Programmable Mouse
| IN STOCK |
Logitech B100 Optical Mouse White
| IN STOCK |
Without any advanced setup and plug n play technology, the Adesso® iMouse™ E3 USB Vertical Righthanded Ergonomic Mouse provides you with comfort as it conforms to your hand's natural positioning and relief as you feel less strain on your wrist and finger joints.This ergonomic mouse is designed with a vertical orientation and a contoured shape that provides a uniquely comfortable user experience. With this wrist-friendly contour support, you will hold your hand in a healthy “handshake position” which is the neutral position of your forearm as opposed to the “twisted forearm” position as with a regular mouse. Two internet buttons are conveniently located on the side of the mouse for Back and Forward page browsing. The switchable DPI button on the top, provides multiple DPI levels of mouse cursor speed that is useful in different environments. The advanced Optical Sensor technology keeps the mouse precisely on point and lets you work on most glass, wood, marble, and leather surfaces without a need of a mouse pad. Be ready to enjoy the freedom of a comfortable, pain free mouse experience!
| CONNECTION TYPE | USB wired |
| TRACKING METHOD | Optical |
| MAX DPI | 6400 DPI |
| COLOUR | Black |
| WEIGHT | 317 g |
| HAND ORIENTATION | Right-hand |
| SCROLLING CAPABILITY | Wheel |
| BUTTONS | 6 |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, 10 |
| FEATURES | Programmable driver Ergonomic vertical design Adjustable weight Adjustable multi-level DPI switch |
| DIMENSIONS | 127 mm x 82.5 mm x 170.2 mm |
| PACKAGE CONTENTS | 3x 10g Adjustable Weights Programmable Driver Quick Start Guide |