1TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
8TB Samsung 2.5-inch Serial ATA V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue SA510 M.2 Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
| CAPACITY | 480GB |
| INTERFACE TYPE | NVMe PCIe - iMac models (Late 2013 - Current) |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 3316 MB/s Write speed: 2440 MB/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | Random read (4KB): 3316 IOPS |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | Random write (4KB): 2440 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | Memory type: 3D TLC |
| CONTROLLER | Controller type: SMI SM2262EN |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): 0 - 70 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| MTBF | Mean time between failures (MTBF): 1500000 h |
| TRIM SUPPORT | TRIM support |
| SPECIAL FEATURES | Native Command Queuing (NCQ) TRIM support ECC |
| DIMENSIONS | Width: 22 Depth: 89 Height: 3 |
| WEIGHT | Weight: 8 g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 5 years limited manufacturers warranty |