8TB Samsung 870 QVO 2.5-inch Serial ATA III V-NAND MLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD Green 2.5-inch SATA III SLC Internal SSD
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue SA510 M.2 Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 980 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
Enhanced Power Loss Data Protection
Enhanced Power Loss Data Protection prepares the SSD for unexpected system power loss by minimizing data in transition in temporary buffers, and uses on-board power-loss protection capacitance to provide enough energy for the SSD firmware to move data from the transfer buffer and other temporary buffers to the NAND, thus protecting system and user data.
High Endurance Technology (HET)
High Endurance Technology (HET) in SSD's combines Intel® NAND Flash Memory silicon enhancements and SSD system management techniques to help extend the endurance of the SSD. Endurance is defined as the amount of data that can be written to an SSD during its lifetime.
Temperature Monitoring and Logging
Temperature Monitoring and Logging uses an internal temperature sensor to monitor and log airflow and device internal temperature. The logged results can be accessed using the SMART command.
End-to-End Data Protection
End-to-End Data Protection ensures integrity of stored data from the computer to the SSD and back.
| CAPACITY | 200GB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 500MB/s Write speed up to 450MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC |
| OPERATING TEMPERATURE | 32 - 158 °F |
| MTBF | 2000000 h |
| TRIM SUPPORT | TRIM support |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | S.M.A.R.T. support |
| SPECIAL FEATURES | S.M.A.R.T. support TRIM support |
| DIMENSIONS | 0.27in |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |