256GB Sandisk Ultra SDXC UHS-I Memory Card 100MB/sec
| IN STOCK |
64GB AData Premier ONE SDXC UHS-II U3 290MB/s Class 10 Memory Card
| IN STOCK |
64GB AData Premier SDXC CL10 UHS-1 V10 Memory Card
| IN STOCK |
128GB Wintec SDXC Professional Plus UHS-I Memory Card
| IN STOCK |
32GB A-Data Premier SDHC CL10 UHS-1 Memory Card
| IN STOCK |
2GB Transcend SD Secure Digital Memory Card
| IN STOCK |
256GB AData Premier Extreme SD Express Card SDXC PCIe Gen3 UHS-I U3 SD7.0
| IN STOCK |
32GB Transcend 300S SDHC UHS-I SD Memory Card CL10 95MB/sec
| IN STOCK |
128GB Transcend SDXC Class 10 UHS-I Memory Card
| IN STOCK |
64GB Transcend 460T High Endurance SDXC V10 U1 A1 SD Memory Card
| IN STOCK |
| IN STOCK |
256GB Transcend 300S SDXC UHS-I U3 V30 SD Memory Card CL10 95MB/sec
| IN STOCK |
512GB AData Premier Extreme SD Express Card SDXC PCIe Gen3 UHS-I U3 SD7.0
| IN STOCK |
64GB AData SDXC Memory Card UHS-I U3 CL10 V30 4K Ultra HD
| IN STOCK |
Kingston Mobile Lite Plus USB3.1 SDHC SDXC UHS-II Card Reader
| IN STOCK |
Capture cinematic Full HD and 4K UHD videos
Kingston’s Canvas Select Plus SD card is designed with exceptional performance, speed and durability for heavy workloads such as transferring and developing high-resolution photos or capturing and editing full HD videos. It can reach Class 10 UHS-I speeds up to 100 MB/s for easy storage and quick transfers along with an advanced UHS-I interface that can record cinematic Full HD and 4K Ultra HD videos. The Canvas Select Plus SD card is built to perform in the harshest environments and conditions so you can take it anywhere knowing that your files, photos and videos are protected. Available in multiple capacities up to 512 GB and with a lifetime warranty.
- Class 10 UHS-I speeds up to 100 MB/s
- Capture images and videos in Full HD (1080p) and 4K UHD
- Capacities up to 512 GB
- Durable
- Lifetime Warranty
| TYPE | SDXC |
| CAPACITY | 64GB |
| SPEED RATING | CL10, UHS-1, V10 |
| UHS SPEED CLASS | UHS-1 U1 |
| TRANSFER RATES | Read speed: 100 MB/s |
| DIMENSIONS | 24 mm x 2.1 mm x 32 mm |
| SPECIAL FEATURES | Heat resistant Vibration proof Waterproof X-ray proof |
| OPERATING TEMPERATURE | -25 - 85 °C |
| VOLTAGE | 3.3 V |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |