32GB Mushkin Redline Ridgeback DDR4 3600MHz PC4-28800 CL18 1.35V Dual Channel Kit (2x 16GB) by Mushkin
32GB Mushkin Redline Ridgeback DDR4 3600MHz PC4-28800 CL18 1.35V Dual Channel Kit (2x 16GB) Image
OUT OF STOCK
Receive Stock Notice:
Key Features
  • 32GB DDR4 Dual Channel kit - two matched 16GB modules
  • 3600MHz memory speed, PC4-28800
  • 288-pin memory modules, backed by Mushkin's lifetime warranty
  • CAS latency of CL18 (18-22-22-42) at 1.35V
  • Equipped with unique red Ridgeback heatsinks for improved heat dissipation
  • Mushkin Redline Ridgeback is ideal for gamers and overclockers alike
See full specifications
See product description
Features
  • Frostbyte Heatsinks
  • Ridgeback Heatsinks
Similar Products
Details
32GB DDR4 memory kit from Mushkin's Redline Ridgeback Series. 2x 16GB modules, rated to run at 3600MHz and CL18 (18-22-22-42) and 1.35V. Equipped with really unique Ridgeback heatsinks. 288 pins and backed by Mushkin's lifetime warranty.
Enhanced Timings
Enhanced Frequency
Hand-Tested
This product has been tested by hand for quality assurance.
Extreme Performance
Unparalleled speeds to save time and money while transferring content rich data.
Ridgeback Heatsink
This product is equipped with the Ridgeback™ Heatsinks
Specifications
CAPACITY 32GB
MEMORY SPEED 3600MHz
STANDARD PC4-28800
SINGLE/DUAL/TRIPLE Dual Channel kit
CAS LATENCY CL18
MEMORY TIMINGS 18-22-22-42
VOLTAGE 1.35V