Adesso Xtream G1 Wired LED Stereo Gaming Headset w/Microphone
| IN STOCK |
Logitech G435 LIGHTSPEED Wireless Gaming Headset
| IN STOCK |
Logitech H570e Binaural Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech G G432 7.1 Surround Sound Wired Gaming Headset
| IN STOCK |
Adesso Stereo Gaming Headset With Microphone
| IN STOCK |
Logitech G PRO X Gaming Headset
| IN STOCK |
NGS GHX-600 2,4GHz Wireless Gaming Headset, Stereo 7.1, Black
| IN STOCK |
Marvo Scorpion HG8932 Stereo Gaming Headset with Microphone
| IN STOCK |
Logitech H111 Binaural Stereo Headset - Grey
| IN STOCK |
V7 Delux Gaming Headset 3.5mm Circumaural Black
| IN STOCK |
NGS USB Stereo Headset with Volume Control - VOX505USB
| IN STOCK |
NGS VOX805 USB-C Stereo Headset, White
| IN STOCK |
Logitech H540 Binaural Wired USB3.0 Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech H570e Monaural Headset - Black
| IN STOCK |
NGS LED Gaming Headset with LED Lights and PS4/XboxOne/PC Compatible
| IN STOCK |
HyperX Cloud MIX Wired Gaming Headset + Bluetooth
HyperX Cloud MIX™ is a versatile wired gaming headset that converts to a lightweight portable Bluetooth® headset. While using the wired connection, it is capable of pumping out rich Hi-Res Audio at frequencies from 10Hz to 40kHz, so you can hear details and nuances in your audio you might have missed. When the real world beckons, answer the call and unplug to switch to the wireless Bluetooth® mode for up to 20 hours3 of use.
Premium wired gaming headset certified for Hi-Res Audio
Cloud MIX is Hi-Res Audio Certified and cranks out rich, high resolution audio with a frequency range of 10Hz to 40kHz. Hear depth and details and get truly immersed in your gaming and audio entertainment.
Wireless Bluetooth® freedom
Detach the cable and enjoy up to 20 hours of wireless freedom with Bluetooth ready media devices.
HyperX Dual Chamber Drivers for less distortion
Separation of bass frequencies from the mids and highs provide more accurate and smoother audio.
Signature HyperX comfort and durability
Soft, pliable leatherette and dense memory foam make Cloud MIX comfortable even during marathon gaming sessions. The tough aluminum frame is built to stand up to the rigors of daily life.
Built-in mic and a detachable boom mic
The flexible, detachable mic is Discord and TeamSpeak™ certified, and compatible with Skype™ and Mumble. In Bluetooth mode, you can detach the boom mic and use the built-in mic for more portability.
| CONNECTOR | 3.5 mm, Bluetooth |
| CONNECTIVITY | Wired, Wireless |
| COLOR | Black |
| CORD LENGTH | 1.3 m |
| EXTENSION CABLE LENGTH | 2 m |
| EAR COUPLING | Circumaural |
| HEADPHONE FREQUENCY | 10-40000 Hz |
| IMPEDANCE | 40 Ω |
| DRIVER UNIT | 4 cm |
| MICROPHONE FREQUENCY | 50-18000 Hz |
| MICROPHONE SENSITIVITY | -42 dB |
| NOISE CANCELLATION | Yes |