| IN STOCK |
|
Ships in 9 days Shipping to United Kingdom only £ 3.99! |
Noctua NF-A8 ULN 80mm 1400RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Noctua NF-A12X25 Chromax 120MM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noctua 140mm Computer Case Fan - Brown
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM IP67 Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M8-3 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Corsair iCUE QL140 RGB 140mm Computer Case Fans - Dual Pack
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-1 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-3 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-PS 120mm 1500RPM Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XR-2 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Phanteks 120MM 2000RPM Reversed Blade Computer Case Fan - White
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent X-2 80mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 3000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-PS 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 120mm 1200RPM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Inexpensive Quality and Reliability
The fact that good quality does not have to be expensive is shown by the third version of the NB-BlackSilentFan series. The well-balanced properties of this bestseller make this inexpensive and high-quality series of fans the absolute bestseller throughout the world.
Our least expensive series of fans moves in such high circles, however, that other producers come off worse in direct comparisons even with their considerably more expensive "high-end" fans.
- High-quality, stable, glass fibre-reinforced chassis in a classic design with anti-dust polycarbonate rotor.
- Extra-long connection cable.
- Incl. 4 screws for mounting.
- Extremely low start voltage!
- Low impulse noise NB-EKAPlus II wide-range drive.
- Reverse pole and overload protection, restart function, extremely failsafe.
- Extremely quiet bearings.
| FAN DIAMETER | 120 mm |
| ROTATION SPEED | 1000-2000 RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 13.1-31.7 dBA |
| AIRFLOW | 69-128 m³/h |
| CONNECTOR | 3-pin |
| COLOR | Black / Blue |
| VOLTAGE | 4.5 V-12 V |
| DIMENSIONS | 120 mm x 120 mm x 25 mm |
| WEIGHT | 120 g |