Noiseblocker Black Silent Pro P-P 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings ARGB 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12 120MM ARGB Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Seasonic MagFlow 1200mm 1225PWM ARGB 1-Fan Package
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-PS 120mm 1500RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-2 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings (BL074) ARGB 140mm Computer Case Fans
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M8-3 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-1 600RPM 140mm Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XR-1 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 40x10mm 5000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
StarTech Expansion Slot Rear Exhaust Cooling Fan with LP4 Connector
| IN STOCK |
Noctua 92mm 1600RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-1 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 40x10mm 5000RPM 5V PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Worldwide the non-plus ultra in fan construction
The Multiframe S series made by (((Noiseblocker)))®, which is generally recognised as the reference standard, is the first fan with a vibration-free fan frame and incorporates numerous other improvements, so that it is superior to standard fans in almost all aspects.
In conjunction with the unique (((Noiseblocker)))® technology, our almost noise-free NB-NanoSLI® bearing and the NB-EKAPlus II drive, the NB-Multiframe® S series currently represents the best that German engineering expertise has to offer. Quality you can rely on!
- A unique, multipart vibration-free chassis with integrated structure-borne sound absorbers and glass fibre-reinforced frame.
- Extremely low start voltage!
- Easy assembly.
- NB-EKAPlus II wide-range drive with low impulse noise.
- Verified technical data.
- Reverse pole and overload protection, restart function, extremely failsafe, 6-year guarantee.
- Almost noise-free bearings.
- xtremely low-noise and long-life NB-NanoSLI® bearings.
| FAN DIAMETER | 120 mm |
| ROTATION SPEED | 1250 RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 16.4 dBA |
| AIRFLOW | 87 m³/h |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Black |
| VOLTAGE | 4.5 V |
| DIMENSIONS | 120 mm x 120 mm x 25 mm |
| WEIGHT | 140 g |