4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series Dual Channel Kit (2x2GB)
| IN STOCK |
8GB Silicon Power DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory CL11 204 pins
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory kit (2x 4GB) CL11
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 1066MHz SO-DIMM Laptop Memory Kit 2x4GB for Apple Mac (PC3-8500)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1866MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory kit (2x 8GB) CL11
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series Dual channel laptop memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston DDR3 PC3-12800 1600MHz SO-DIMM CL11 Single Memory Module (1x8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL11 SQ Series laptop memory dual channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1866MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
4GB Team Group Elite DDR3 SO-DIMM 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
4GB OWC PC8500 DDR3 SO-DIMM 1066MHz 204 Pin Laptop Memory Module
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz PC3-12800 CL10 Laptop Dual Channel Memory Kit 2x8GB 1.5V
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series laptop memory dual channel kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series Dual Channel Laptop Memory Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
The Crucial difference
As a brand of Micron, one of the largest memory manufacturers in the world, Crucial meets three key criteria:
Quality
All Crucial DRAM is classified as premium-quality and is extensively tested for performance and OEM compatibility before, during, and after the production process.
Compatibility
With memory designed for over 50,000 systems and with products that range from energy-efficient DDR3L modules to legacy DDR offerings, we have one of the most complete portfolios in the industry.
Selection
Backed by one of the industry’s most in-depth quality test programs, thirty years of manufacturing expertise, and a limited lifetime warranty, our modules are built to last.
| CAPACITY | 8GB |
| STANDARD | PC3-14900 |
| MEMORY SPEED | 1866MHz |
| CAS LATENCY | CL13 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual channel kit |
| VOLTAGE | 1.35V |
| FORM FACTOR | 204-pin SO-DIMM |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |