64GB G.Skill DDR3 2400MHz PC3-19200 RipjawsZ CL11 1.65V Octuple Channel Memory Kit (8x 8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz RipjawsX Series (11-13-13-31) Dual Channel Kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NT Series Desktop dual channel memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series CL10 (10-12-12-31) Quad Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Red Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
32GB OWC Mac Pro / Xserve 2009 Memory Matched Set (2x 16GB) PC-8500 1066MHz DDR3 ECC SDRAM Modules
| IN STOCK |
4GB Transcend JetRAM DDR3 1600MHz CL11 1.5V Desktop Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NT Series Desktop Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Intel Z77/X79 (9-9-9-24) Quad Channel kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-14900 RipjawsX Series for Intel Z77/Z68/P67 (10-11-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series CL10 (10-12-12-31) Quad Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series (10-10-10-30) Single module
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR3 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Sniper Series (9-11-10-28) Quad Channel kit 4x4GB
| IN STOCK |
4GB Hyperam DDR3 1600MHz CL11 PC3-12800 Desktop memory module
| IN STOCK |
Get in the game with HyperX® FURY
Even newbies get up to speed fast, since FURY automatically recognises its host platform and automatically overclocks to the highest frequency published – up to 1866MHz – providing plenty of power for your next deathmatch.
Affordably priced, FURY’s asymmetric heat spreader design is available in black, blue, red and– for the first time in the HyperX line –white, with a black PCB. It’s 100% tested and backed by a lifetime warranty and free technical support.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 1600 MHz |
| STANDARD | PC3 12800 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Single |
| CAS LATENCY | CL10 |
| MEMORY TIMINGS | 10-10-10 |
| VOLTAGE | 1.5 V |
| COLOR | Red |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 1x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |