8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 RipjawsX Series (9-9-9-24) Single module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz RipjawsX Series for Intel Z68/P67 (9-11-10-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-14900 RipjawsX Series (10-11-10-30) Single module
| IN STOCK |
2GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NS Series Desktop memory module
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz NS Series (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (9-9-9-24) Dual Channel kit for Intel LGA1156/AM3
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Sniper Series (9-11-10-28) Quad Channel kit 4x4GB
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ares Series Low Profile (9-9-9-24) Dual Channel kit Red
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1066MHz PC3-8500 CL7 Quad Channel Memory Kit (4x 4GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 RipjawsZ Series for Intel X79 (9-11-10-28) Quad2 Channel kit 8x4GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Sniper Series (11-13-13-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB OWC Mac Pro / Xserve 2009 Memory Matched Set (2x 16GB) PC-8500 1066MHz DDR3 ECC SDRAM Modules
| IN STOCK |
4GB Transcend JetRAM DDR3 1600MHz CL11 1.5V Desktop Memory Module
| IN STOCK |
32GB OWC Mac Pro Late 2013 Quadruple Channel Kit PC3-14900 1866MHz DDR3 ECC-R SDRAM (4x 8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 2400MHz RipjawsZ Dual Channel Kit (2x 4GB) CL10 1.65V Black
| IN STOCK |
Crucial 240-pin DIMMs are used in DDR3 memory for desktop computers. DDR3 is the latest generation of memory with an improved architecture that allows it to transmit data more quickly.
A dual inline memory module (DIMM) consists of a number of memory components (usually black) that are attached to a printed circuit board (usually green). The gold pins on the bottom of the DIMM provide a connection between the module and a socket on a larger printed circuit board. The pins on the front and back of a DIMM are not connected to each other.
To use DDR3 memory, your system motherboard must have 240-pin DIMM slots and a DDR3-enabled chipset. This is because a DDR3 SDRAM DIMM will not fit into a standard DDR2 DIMM socket or a DDR DIMM socket.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 1600 MHz |
| STANDARD | PC3 12800 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Single |
| CAS LATENCY | CL11 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| ERROR CHECKING | ECC |
| REGISTERED | Buffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 1x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |