16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ares Series Low Profile (9-9-9-24) Dual Channel kit Red
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (9-9-9-24) Dual Channel kit for Intel LGA1156/AM3
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 2400MHz RipjawsZ Dual Channel Kit (2x 4GB) CL10 1.65V Black
| IN STOCK |
32GB OWC Mac Pro Late 2013 Quadruple Channel Kit PC3-14900 1866MHz DDR3 ECC-R SDRAM (4x 8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz RipjawsX CL9 (9-9-9-24) Single Desktop Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series CL10 (10-12-12-31) Quad Channel kit
| IN STOCK |
4GB Transcend JetRAM DDR3 1600MHz CL11 1.5V Desktop Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series CL10 (10-12-12-31) Quad Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz RipjawsX Series (9-9-9-24) Quad Channel Kit 4x8GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz RipjawsX Series for Intel Z68/P67 (9-11-10-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ares Series Low Profile (9-9-9) Dual Channel kit
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 Ripjaw Series (9-9-9-24) Single desktop memory module
| IN STOCK |
32GB Transcend DDR3 PC3-12800 1600MHz ECC Registered CL11 240-Pin Apple RAM
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 2400MHz PC3-19200 RipjawsZ CL11 1.65V Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
Quality
All Crucial DRAM is classified as premium-quality and is extensively tested for performance and OEM compatibility before, during, and after the production process.
Compatibility
With memory designed for over 50,000 systems and with products that range from energy-efficient DDR3L modules to legacy DDR offerings, we have one of the most complete portfolios in the industry.
Selection
Backed by one of the industry’s most in-depth quality test programs, thirty years of manufacturing expertise, and a limited lifetime warranty, our modules are built to last.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 1600 MHz |
| STANDARD | PC3 12800 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual channel kit (2x 16GB) |
| CAS LATENCY | CL11 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 2x 16GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |