32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3000Mhz PC4-24000 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel Z270
| IN STOCK |
16GB Kingston Fury Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz CL22 DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws V 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
16GB Transcend JetRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
The Silicon Power range of desktop memory modules is one of the safest bets if you are looking to boost the performance of your DDR4 based desktop computer. All Silicon Power DDR4 RAM memory is 100% pre-tested to ensure the best possible performance and compatibility across the widest range of desktops. Additionally, it is backed by a lifetime warranty for added peace of mind.
This single 16GB DDR4 memory upgrade operates at a speed of 2666MHz, at a voltage of only 1.2V. The lower voltage used by DDR4 preserves energy and results in less heat generated by the system. CAS latency of this DDR4 is CL19 (full timings of 19-19-19-39). Can be used as a single 16GB memory upgrade, or can be used in dual channel mode if purchased and installed in pairs.
This PC4-21300 2666MHz memory is suitable for the majority of DDR4 based systems. Adding more RAM to your system is the system upgrade that yields the most additional performance. And add to that the lifetime warranty offered with this Silicon Power DDR4 memory; you really can't pick a better memory upgrade!
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 2666MHz (DDR4-2666) |
| STANDARD | PC4-21300 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single memory module |
| CAS LATENCY | CL19 |
| MEMORY TIMINGS | 19-19-19-39 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory module |
| CONFIGURATION | Double-sided 16GB DDR4 memory with 16 chips, 512Mx8 chip configuration |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |