480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
250GB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
64GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
1TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch 7mm SATA 6.0Gb/s SSD. MAC and PC Compatible.
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology KC600 2.5-Inch Serial ATA III 3D TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Crucial 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Intenso High Performance 2.5" Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Team Group T-FORCE VULCAN Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
240GB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB PNY CS900 SATA III 2.5-inch SSD Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
512GB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
240GB Fujitsu 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Overview
PNY CS900 is the ideal solution for a mainstream solid state drive (SSD) upgrade from a hard disk drive (HDD). The CS900 delivers all the most sought after features at an excellent value, and is designed for an easy and cost-effective HDD replacement in the PC system to help realize faster boot times, quicker application launches and better overall system performance. With no moving parts, PNY CS900 is highly durable, less likely to fail, and supports up to 3 years of warranty.
Applications
Features and Benefits
| CAPACITY | 500GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 550MB/s Write speed up to 500MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC |
| DIMENSIONS | height: 7 mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |