32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC4-25600 3200MHz 1.2 V CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 PC4-19200 2400MHz CL17 ECC Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast DDR4 3200MHz Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (4x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3600MHz CL16 Quad Channel Kit (4x 16GB) Black
| IN STOCK |
8GB Kingston DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
128GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Digital Camo
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
CORSAIR VENGEANCE RGB PRO Series DDR4 overclocked memory lights up your PC with mesmerizing dynamic multi-zone RGB lighting, while delivering the best in DDR4 performance.
VISUALIZE, SYNCHRONIZE, MEMORIZE.
VENGEANCE RGB PRO Series DDR4 overclocked memory lights up your PC with mesmerizing dynamic multi-zone RGB lighting, while delivering the best in DDR4 performance.
NEXT GENERATION SOFTWARE
Powerful CORSAIR iCUE software brings your system to life with dynamic RGB lighting control, synchronized across all your iCUE compatible products, including memory, fans, RGB LED light strips, keyboards, mice and more.
Customize dozens of preset lighting profiles, experiment with a huge variety of user adjustable colors and adjust LED brightness to perfectly match your system.
MAXIMUM BANDWIDTH AND TIGHT RESPONSE TIMES
Optimized for peak performance on the latest Intel and AMD DDR4 motherboards.
NO WIRES REQUIRED
Requires no extra wires or cables for a clean and seamless install.
CUSTOM PERFORMANCE PCB
Provides the highest signal quality for the greatest level of performance and stability.
TIGHTLY SCREENED MEMORY
Carefully screened ICs for extended overclocking potential.
ALUMINUM HEAT SPREADER
Improves thermal conductivity for superb memory cooling even when overclocked.
XMP 2.0 SUPPORT
A single BIOS setting is all that’s required to set your memory to its ideal performance settings, for for optimum performance.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 3200 MHz |
| STANDARD | PC4-25600 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit (2x 8GB) |
| CAS LATENCY | CL16 |
| MEMORY TIMINGS | 15-15-15-36 |
| VOLTAGE | 1.2 V 1.35 V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | White |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 8 GB |
| FEATURES | RGB LED Lighting Intel Extreme Memory Profile (XMP) Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |