16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Daenerys USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Integral Crypto Drive FIPS 140-2 Encrypted USB3.0 Flash Drive (256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology Data Traveler Micro Duo 3C USB Flash Drive - Stainless Steel, Purple
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Leprechaun USB Flash Drive
| IN STOCK |
1TB Apricorn SecureKey USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
64GB AData Royal UR340 Ultra-Compact USB3.0 (USB3.2) Flash Drive
| IN STOCK |
256GB AData UC310 USB 3.2 Flash Drive - Black Capless Swivel
| IN STOCK |
8GB Verbatim USB2.0 Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
32GB Transcend JetFlash 790W USB3.1 Flash Drive - up to 100MB/sec - White Retractable USB
| IN STOCK |
8GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
Ideal when security is key.
Kingston’s DataTraveler® 2000 is designed to be secure, with an alphanumeric keypad that locks the drive with a word or number combination, for easy-to-use PIN protection.
Its auto-lock feature is activated when the drive is removed from a device, and it deletes the encryption key after 10 failed intrusion attempts.
It features hardware-based, full disk AES 256-bit data encryption in XTS mode. Encryption is done on the drive, not on the host computer, and no trace of the PIN is left on the system, for an advanced level of security.
DataTraveler 2000 is OS independent and can be used on any device with a USB 2.0 or USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0) port. It’s compatible with Windows®, Mac OS, Linux, Chrome OS, Android, thin clients and embedded systems, and the drive requires no software or drivers.
Its durable design protects the drive from everyday elements such as water and dust.
- Keypad makes it easy to lock your drive
- AES 256-bit hardware-based data encryption
- Can be used on any device with a USB 2.0 or USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0) port
- Durable design protects drive from the elements.
| CAPACITY | 16GB |
| INTERFACE TYPE | USB 3.0 (3.1 Gen 1) USB Type-A |
| FEATURES | 256-bit AES Encryption Keypad - PIN protection Dust resistant Water resistant |
| TRANSFER RATES | Read speed (USB 3.0 (3.1 Gen 1)): 120 MB/s Write speed (USB 3.0 (3.1 Gen 1)): 20 MB/s |
| COLOUR | Blue |
| SECURITY | 256-bit AES |
| PASSWORD PROTECTION | Yes |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): 0 - 40 °C Storage temperature (T-T): -20 - 60 °C |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, 8, 7, Vista Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks Android Chrome |
| DIMENSIONS | 80 mm x 20 mm x 10.5 mm |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |