| IN STOCK |
1TB Transcend StoreJet 25H3 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
2TB AData HD720 Waterproof Shockproof USB3.1 Portable 2.5-inch Hard Drive - Blue/Black Edition
| IN STOCK |
4TB Seagate Expansion USB 3.2 External Hard Drive Black
| IN STOCK |
4TB Transcend USB3.1 Type-C StoreJet 25M3C 2.5-inch External Hard Drive Shock-Resistant
| IN STOCK |
2TB Toshiba Canvio Basics USB3.2 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
1TB AData HV620S USB3.1 Slim 11.5mm 2.5-inch Portable Hard Drive Black
| IN STOCK |
2TB AData HV620S USB3.1 Slim 11.5mm Portable Hard Drive White
| IN STOCK |
2TB AData HD710 Pro USB3.1 2.5-inch Portable Hard Drive (Red)
| IN STOCK |
4TB Transcend StoreJet 35T3 USB3.0 External Desktop Hard Drive
| IN STOCK |
4TB Toshiba P300 3.5 Inch Serial ATA III 5400RPM 6GB Internal Hard Drive
| IN STOCK |
14TB WD Elements Desktop USB 3.0 External Hard Drive
| IN STOCK |
1TB AData Red/Black HD650 DashDrive USB3.1 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
2TB AData HD710 Pro USB3.1 2.5-inch Portable Hard Drive (Blue)
| IN STOCK |
2TB AData HD710 Pro USB3.1 2.5-inch Portable Hard Drive (Yellow)
| IN STOCK |
The Seagate Expansion Portable hard drive offers an easy-to-use solution when you need to instantly add storage to your computer and take files on the go.
Drag and drop file saving, right out of the box
USB powered
Fast data transfer with USB 3.0 connectivity
Expansion Portable Hard Drives
The easy-to-use storage solution
The Expansion portable hard drive can be installed easily by plugging in a single USB cord. You can start saving your digital files to this external hard drive within seconds of removing it from the box.
Expansion Portable Hard Drives
Instantly adds storage capacity
Digital photos, videos and music files can tax your computer’s storage, causing performance to decline as its internal hard drive fills to capacity. The Expansion portable hard drive features a range of capacities, with the 1TB model offering enough data storage for:
Up to 1,000 hours of digital video
Up to 250 two-hour DVD films
Up to 320,000 digital photos
Up to 16,660 hours of digital music
ext port expansion portable Overview 3
Installs in seconds
Seagate® Expansion™ portable hard drive features make it incredibly easy to use this drive right from the box.
Simply plug the included USB cable into your computer – no external power supply is needed.
The drive is automatically recognised by the Windows operating system – no software to install and nothing to configure.
Drag and drop to save files to the Expansion portable drive.
Built-in power management automatically ensures energy-efficient operation
| CAPACITY | 4TB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | 5000 Mbit/s |
| DIMENSIONS | 117x80x14.8mm |
| WEIGHT | 170g |
| ACCESSORIES INCLUDED | Quick Start Guide |
| DEVICE TYPE | External HDD |
| COLOUR | Black |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |