Intel Core i7-12700K 12th Gen Alder Lake 12-Core 3.6GHz LGA1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600 3.5 GHz Six-Core AM4 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Wraith Stealth Cooler Ryzen 7 5700G 3.8GHz 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz 96MB 8 Core L3 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900F Alder Lake CPU LGA 1700 2.4 GHz 16-Core 65W 30MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 8600G 4.3 GHz 6-Core Socket AM5 16MB L3 Cache Desktop CPU Processor
| IN STOCK |
Intel Core i3-12100 4.3GHz 4 Core LGA1700 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 5700X 3.4GHz 8 Core L3 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900KF 3.2 GHz 16-Core, LGA1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Pentium Gold G6400 Comet Lake 4GHz 4MB CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i5-10400 2.9GHz 6 Core LGA1200 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900KF 3.2 GHz 16-Core LGA1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 6 Core L3 Desktop Processor, OEM/Tray Version
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5500 3.6GHz 6-Core AM4 Desktop Processor with Wraith Stealth Cooler
| IN STOCK |
Intel Core i3-10105F 3.7GHz Comet Lake-S 6MB Smart Cache Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
The New AMD Athlon Processor with Radeon Vega Graphics
Advanced AMD Processing and Graphics Technologies for Everyday Users.
The most advanced entry-level processor AMD has ever created, for users who value fast responsiveness and built-in Radeon Vega Graphics, with the cutting-edge processor architecture you need to take advantage of graphics card upgrades.
Surf the internet smoothly, stream videos without a hiccup, and play the most popular eSports games in high-definition 720p.
Designed for Online Gaming
Integrated Radeon graphics can provide smooth eSports gaming at 720p HD without a graphics card. Its also compatible with FreeSync monitors to eliminate tearing.
Responsive, Reliable Performance
From game consoles to airplanes and Sony to HP, the worlds top products and companies depend on advanced AMD computing solutions.
A Future-Ready Platform
The advanced socket AM4 platform is ready for Ryzen processors, and designed for the demands of tomorrow.
| SERIES | AMD A4 |
| CPU SOCKET | AM4 |
| NUMBER OF CORES | 2 |
| OPERATING FREQUENCY | 3.2GHz |
| BOOST FREQUENCY | 3.2GHz |
| NUMBER OF THREADS | 4 |
| CACHE | 4MB |
| MANUFACTURING PROCESS | 14nm |
| INTEGRATED GRAPHICS TYPE | AMD Radeon Vega 3 |
| INTEGRATED GRAPHICS SPEED | 1000MHz |