Noiseblocker Black Silent Pro P-P 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 140mm 1500RPM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-PS 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-1 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PR-1 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Industrial 120mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
StarTech High Air Flow Dual Ball Bearing TX3 Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 200mm 800RPM PWM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XR-2 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings ARGB 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M12-PS 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-PS 120mm 1500RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 1200RPM Case Fan
| IN STOCK |
Lian Li UNI P28 120mm Computer Case Fan - White
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent X-2 80mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
The NF-S12A marks the third generation of Noctua’s signature S12 series quiet case fans, which have received more than 250 awards and recommendations from the international press. Featuring a further refined blade design with Anti-Stall Knobs that works in tandem with the new AAO (Advanced Acoustic Optimisation) frame, the NF-S12A improves the airflow/noise efficiency of its renowned predecessor by up to 8%.
The PWM version sports Noctua’s custom designed NE-FD1 IC for fully automatic speed control via 4-pin fan headers and comes with a Low-Noise-Adaptor to reduce the maximum speed during PWM control from 1200 to 900rpm. Its superb running smoothness, SSO2 bearing and Noctua’s trusted premium quality make it an elite choice for quiet case cooling.
| FAN DIAMETER | 120mm |
| ROTATION SPEED | 1200RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | Noise level (low speed): 10.7dBA Noise level (high speed): 17.8dBA |
| AIRFLOW | 107.5m³/h |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Brown |
| VOLTAGE | 12V |
| DIMENSIONS | 125mm x 125mm x 25mm (WxDxH) |
| WEIGHT | 0.41kg |