NGS USB Stereo Headset with Volume Control - VOX505USB
| IN STOCK |
Adesso Xtream G1 Wired LED Stereo Gaming Headset w/Microphone
| IN STOCK |
Logitech H570e Monaural Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech H150 Stereo Headset - Coconut
| IN STOCK |
Logitech G PRO X Gaming Headset
| IN STOCK |
Logitech H540 Binaural Wired USB3.0 Headset - Black
| IN STOCK |
NGS VOX805 USB-C Stereo Headset, Black
| IN STOCK |
Logitech H340 Binaural USB3.0 Wired Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech H111 Binaural Stereo Headset - Grey
| IN STOCK |
Logitech H390 Stereo Headset - Black
| IN STOCK |
NGS LED Gaming Headset with LED Lights and PS4/XboxOne/PC Compatible
| IN STOCK |
NGS MSX11PRO, Gaming and Multimedia Headphones with 3.5mm Jack Adapter
| IN STOCK |
Logitech H570e Binaural Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech G G335 Wired Gaming Headset
| IN STOCK |
Logitech H650e Binaural Headset - Black, Silver
| IN STOCK |
Lightweight comfort. Heavyweight sound.
HyperX Cloud Stinger™ is the ideal headset for gamers looking for lightweight comfort, superior sound quality and added convenience. At just 275 grams, it’s comfortable on your neck and its ear cups rotate in a 90-degree angle for a better fit. Its 50mm directional drivers position sound directly into the ear for audio precision and gaming-grade sound quality. For ultimate comfort in prolonged gaming sessions, it features high-quality HyperX signature memory foam. Its adjustable steel slider, intuitive volume control on the headset ear cup and swivel-to-mute noise-cancellation microphone make it easy to use, and multi-platform compatibility lets you enjoy the same comfort and enhanced audio experience on PCs or consoles.
- Lightweight headset with 90-degree rotating ear cups
- 50mm directional drivers for audio precision
- HyperX signature memory foam
- Adjustable steel slider
- Intuitive volume control on headset ear cup
- Swivel-to-mute noise-cancellation microphone
- Multi-platform compatibility.
| CONNECTOR | 3.5 mm |
| CONNECTIVITY | Wired |
| COLOR | Black |
| CORD LENGTH | 1.3 m |
| EXTENSION CABLE LENGTH | 1.7 m |
| POWER HANDLING | 0.03 W |
| EAR COUPLING | Circumaural |
| HEADPHONE FREQUENCY | 18 - 23000 Hz |
| IMPEDANCE | 30 Ω |
| DRIVER UNIT | 5 cm |
| SOUND PRESSURE LEVEL, NOMINAL | 102 dB |
| MICROPHONE FREQUENCY | 50 - 18000 Hz |
| MICROPHONE SENSITIVITY | -40 dB |
| NOISE CANCELLATION | Noise-canceling |
| WEIGHT | 0.60LBS |
| WARRANTY | 2 years' manufacturer's warranty |