NGS VOX805 USB-C Stereo Headset, White
| IN STOCK |
Logitech G PRO X Gaming Headset
| IN STOCK |
Logitech G435 LIGHTSPEED Wireless Gaming Headset
| IN STOCK |
Adesso Stereo Gaming Headset With Microphone
| IN STOCK |
Logitech G G432 7.1 Surround Sound Wired Gaming Headset
| IN STOCK |
Logitech H540 Binaural Wired USB3.0 Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech H650e Binaural Headset - Black, Silver
| IN STOCK |
Logitech H390 Stereo Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech H110 Stereo Headset - Black,Grey
| IN STOCK |
Logitech H570e Binaural Headset - Black
| IN STOCK |
Logitech G G335 Wired Gaming Headset
| IN STOCK |
NGS VOX805 USB-C Stereo Headset, Black
| IN STOCK |
NGS MSX11PRO, Gaming and Multimedia Headphones with 3.5mm Jack Adapter
| IN STOCK |
NGS USB Stereo Headset with Volume Control - VOX505USB
| IN STOCK |
Logitech H960 Binaural Stereo Headset - Black
| IN STOCK |
Let your opponents take the blows while you game without pain. HyperX™ Cloud cradles your head in a super-soft padded headband, memory foam ear cushions and leatherette-padded cups so even your late game will be comfortable. It’s affordable, so there’s no pain in the price either.
Pro-gaming optimized, HyperX Cloud is HiFi capable and delivers intense audio with crystal-clear low, mid and high tones plus enhanced bass-reproduction so you can lose yourself while you win. Plus you’ll look sharp while playing, thanks to the unique HyperX design.
Features:
- Comfortable — memory foam ear cushions with leatherette padded headband
- Customizable — switch between leatherette and velour ear cushions for varying sound profiles and feel
- Compatible — with PCs, notebooks, tablets, mobile phones, airplane adapters and PS4 consoles
- Stylish — now available in Mav Edition, Freestyle Series, featuring intricate, hand-drawn art with a polished gloss finish to help you stand out in the crowd1
- Distinctive — HyperX branded design in red and black or white and black
- Guaranteed — two-year warranty, free technical support
| CONNECTOR | 3.5mm |
| CONNECTIVITY | Wired |
| COLOR | Black |
| CORD LENGTH | 1.0m |
| EXTENSION CABLE LENGTH | 2.0m |
| POWER HANDLING | 0.15 W |
| EAR COUPLING | Circumaural |
| HEADPHONE FREQUENCY | 15 - 25000 Hz |
| IMPEDANCE | 60 Ω |
| DRIVER UNIT | 5.3 cm |
| SOUND PRESSURE LEVEL, NOMINAL | 98 dB |
| MICROPHONE INPUT IMPEDANCE | 2200 Ω |
| MICROPHONE FREQUENCY | 100 - 12000 Hz |
| MICROPHONE SENSITIVITY | -39 dB |
| NOISE CANCELLATION | Yes |
| WEIGHT | Weight: 350 g |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |