NewerTech NuPower 95 Watt-Hour Lithium-Ion Battery for 17-inch MacBook Pro 2011 Laptops
| IN STOCK |
NewerTech NuPower Battery for 15" MacBook Pro with Retina Display (Late 2016 to Mid-2017)
| IN STOCK |
NewerTech 55Wh Battery for 13" MacBook Air with Retina Display Late 2018-Current
| IN STOCK |
NewerTech 85 Watt-Hour Lithium-Ion Rechargeable Battery for MacBook Pro 15-inch Mid-2009
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 37 Watt-Hour Lithium-Ion Rechargeable Battery for MacBook Air 2008 - 2009
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 72W Replacement Battery for 13" MacBook Pro Retina Display Late 2013 to 2015
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 60 Watt-Hour Battery for 13-inch MacBook Air 2010-2017
| IN STOCK |
NewerTech NuPower 85 Watt-Hour Lithium-Ion Battery for MacBook Pro 15-inch 2011 - Mid 2012
| IN STOCK |
NewerTech 95W NuPower Battery Replacement Kit for 15" MacBook Pro Retina (Mid 2012-Early 2013)
| IN STOCK |
55 Watt-Hour Newer Technology NuPower Battery Replacement Solution for 13-inch Apple MacBook Air (M1, 2020)
| IN STOCK |
NewerTech MacBook Pro 15-inch Laptop Battery for Unibody Late 2008 / Early 2009 Models
| IN STOCK |
NewerTech 95W NuPower Battery Replacement Kit for 15" MacBook Pro Retina late 2013 to mid 2015
| IN STOCK |
NewerTech 76.2Wh Battery kit (No Acetone) for 15-inch MacBook Pro Retina Late 2016-Mid 2017
| IN STOCK |
NewerTech 39 Watt-Hour Lithium-Ion Rechargeable Battery for 11-inch MacBook Air 2011 - 2012
| IN STOCK |
NewerTech Replacement Battery for 16" MacBook Pro with Retina Display (2019)
| IN STOCK |
eReplacements 6-Cell Lithium-Ion 5000mAh Rechargeable Battery is for MacBook 13-inch Laptops. It is compatible with part numbers: MA561LLA, A1185, MA561G, MA561G/A, MA561LL, and MA561LL/A.
| BATTERY TYPE | Lithium-Ion |
| BATTERY VOLTAGE | 10.8 |
| BATTERY CAPACITY (WATT HOURS) | 5000mAh |
| COMPATIBILITY | MacBook 13" MA561LLA, A1185, MA561G, MA561G, MA561LL, MA561LL, 661-4254 |
| NUMBER OF CELLS | 6 |
| COLOUR | White |
| DIMENSIONS | 12in x 14in x 3in |
| WEIGHT | 1LBS |
| WARRANTY | 1 years' manufacturer's warranty |