Intel Core i3-12100 Alder Lake CPU LGA 1700 3.3 GHz Quad-Core 60W 12MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i3-10105 3.7GHz 4 Core LGA1200 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
AMD Ryzen 4300G 3.8GHz (4GHz Turbo) 4 Core 4MB L3 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 9 7900X 4.7GHz 12 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600 AM4 3.5GHz 32MB Desktop Processor (Tray Version)
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600G Wraith Stealth Cooler Zen 3 3.9GHZ 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400F 2.5GHz 6 Core LGA1700 Desktop Processor OME/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i7-13700KF 3.4GHz 16 Cores Desktop Processor OEM/Tray (Raptor Lake)
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 7700X 4.5GHz L3 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
AMD Ryzen 3 3200G AM4 3.6GHZ 4MB Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i3-10105F 3.7GHz Comet Lake-S 6MB Smart Cache Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i7-9700 Coffee Lake 3GHz 12MB Cache Desktop Processor OEM/Tray Version
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600GT 3.6 GHz 6-Core Socket AM4 16MB L3 Cache Desktop CPU Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz (5.0 GHz) 8 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900F Alder Lake CPU LGA 1700 2.4 GHz 16-Core 65W 30MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
The Last Word in PC Performance
More power, more battery-life, and more high-quality entertainment – with the Intel® Core™ i7 processor, you get more of what makes a PC great.
Equipped with Intel® Turbo Boost Technology 2.0 , your PC will have the unprecedented power and responsiveness to help your productivity soar. Smooth streaming and HD entertainment enable immersive, full screen 4K and 360 experiences for incredibly vivid gaming and remarkable viewing.
Plus, you will wield the power to create, edit, and share 4K content – all with the lightning speed data transfers of Thunderbolt™ 3. It’s PC performance and versatility like never before.
The Speed You Need
Equipped with rapid responsiveness, the 7th generation Intel® Core™ processor has the power and speed to keep up with your demands. Open files and programs quickly, plus seamlessly switch between applications and web pages without delay.
Immersive Entertainment
Experience ultra high-definition content with the clarity and sharpness of 4K resolution. Featuring 4x more pixels than full HD screens, you’ll get crisper, clearer images for an immersive viewing like never before.
Hassle Free
Today’s PCs are more hassle-free than ever – log in quickly and easily with facial recognition technology, get 0.5 second wake, and never feel weighed down with new razor-thin devices.
| SERIES | Intel i7-7700 |
| CPU SOCKET | Socket H4 (LGA 1151) |
| NUMBER OF CORES | 4 |
| OPERATING FREQUENCY | 4.2GHz |
| BOOST FREQUENCY | 4.5GHz |
| CORE NAME | Kaby Lake |
| NUMBER OF THREADS | 8 |
| CACHE | 8MB |
| MANUFACTURING PROCESS | 14nm |
| INTEGRATED GRAPHICS TYPE | Intel HD Graphics 630 |
| INTEGRATED GRAPHICS SPEED | 350MHz |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |