AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz (5.0 GHz) 8 Core AM5 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900F Alder Lake CPU LGA 1700 2.4 GHz 16-Core 65W 30MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 8600G 4.3 GHz 6-Core Socket AM5 16MB L3 Cache Desktop CPU Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 4500 3.6GHz 8MB AM4 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX 3.8GHz 24 Core sWRX8 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Celeron G6900 3.4GHz Dual Core LGA 1700 CPU Desktop Processor (Alder Lake)
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900KF 3.2 GHz 16-Core, LGA1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 5800X 3.8GHz L3 AM4 CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 32MB L3 AM4 CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen Threadripper Pro 5975WX 3.6GHz L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i7-12700F 2.1GHz 12 Core LGA 1700 OEM/Tray Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5500 3.6GHz 6-Core AM4 Desktop Processor with Wraith Stealth Cooler
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 7700 3.8GHz (5.3GHz Turbo) 8 Core AM5 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i5-12600KF 3.7 GHz 10-Core LGA 1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600G Wraith Stealth Cooler Zen 3 3.9GHZ 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Turbo Boosted Performance. For Seamless Experiences
Spend more time doing and less time waiting with the unprecedented power and responsiveness of Intel® Turbo Boost Technology 2.0. Longer-lasting battery life and faster re-charging give you the freedom to experience enhanced speed and performance untethered. Create, edit and share 4K content with ease, and discover immersive, full-screen 4K and 360 viewing. In other words, Intel’s best processor just got even better.
The Speed You Need
Equipped with rapid responsiveness, the 7th generation Intel® Core™ processor has the power and speed to keep up with your demands. Open files and programs quickly, plus seamlessly switch between applications and web pages without delay.
Immersive Entertainment
Experience ultra high-definition content with the clarity and sharpness of 4K resolution. Featuring 4x more pixels than full HD screens, you’ll get crisper, clearer images for an immersive viewing like never before.
Hassle Free
Today’s PCs are more hassle-free than ever – log in quickly and easily with facial recognition technology, get 0.5 second wake, and never feel weighed down with new razor-thin devices.
| SERIES | Intel Core i5-7500 Desktop Series |
| CPU SOCKET | Socket H4 (LGA 1151) |
| NUMBER OF CORES | 4 |
| OPERATING FREQUENCY | 3.4GHz |
| BOOST FREQUENCY | 3.8GHz |
| CORE NAME | Kaby Lake |
| NUMBER OF THREADS | 4 |
| CACHE | 6MB |
| MANUFACTURING PROCESS | 14nm |
| INTEGRATED GRAPHICS TYPE | Intel HD Graphics 630 |
| INTEGRATED GRAPHICS SPEED | 350MHz |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |