Samsung Odyssey G7 32 Inch 3840 x 2160 4K Ultra HD LED Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
ASUS TUF Gaming VG279QM 1920 x 1080 pixels Full HD LED HDR Gaming Monitor - 27 in
| IN STOCK |
Dell P2419H 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Monitor - 24 in
| IN STOCK |
AOC FHD VA 1920 x 1080 pixels Frameless Gaming Monitor - 24.5in
| IN STOCK |
AsRock Phantom Gaming FHD 1920 x 1080 pixels Curved Monitor - 27in
| IN STOCK |
AOC Full HD 1920 x 1080 pixels 240Hz Curved Gaming Monitor - 31.5in
| IN STOCK |
Samsung S27C390EAU 27 Inch 1920 x 1080 Full HD LED Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
G.Skill WigiDash 7-inch Touch Screen PC Command Panel, USB Powered
| IN STOCK |
A bigger view, top-to-bottom
Get larger screen real estate: Work easily on a 19.5" 16:10 screen that has 4.79% more active viewing area than a 19" 16:10 screen.
Collaborate on one screen: An ultra-wide 178°/178° viewing angle ensures that imagery stays sharp and colors are consistent for you and viewers sitting next to you.
Get more from custom applications: If your office is running applications designed to support a 16:10 aspect ratio, the Dell 20 Monitor – P2016 displays those applications the way they were intended, helping to maximize productivity across your office.
Convenient and easy to use
Full adjustability: Work comfortably with tilt, pivot, swivel and height adjustment capabilities.
Easy integration: A VGA port makes it easy to connect to legacy PCs.
Digital connectivity: Connect to newer PCs using DisplayPort 1.2 or to an external keyboard, mouse or hard drive with two USB 2.0 ports.
Designed to be reliable and eco-conscious
Pixel perfection: The Dell 20 Monitor – P2016 comes with our Premium Panel Guarantee. Should you experience a single bright pixel on your monitor during its warranty period, you will receive a replacement panel.
Eco-conscious design: The Dell 20 Monitor is a BFR/PVC-free monitor (excluding cables), and it has an arsenic-free and mercury-free panel. Plus it uses more than 25% post-consumer recycled materials in its chassis. It also meets the latest regulatory and environmental standards, including ENERGY STAR, EPEAT Gold, CEL and TCO Certified Displays.
| SCREEN SIZE | 19.5" |
| RESOLUTION | 1440 x 900 pixels |
| SUPPORTED RESOLUTIONS | 1440 x 900 (WXGA+) |
| DISPLAY TYPE | LED |
| LOCALIZATION | UK English |
| ANTI-GLARE | Matt |
| VIEWING ANGLE | Viewing angle, horizontal: 178° Viewing angle, vertical: 178° |
| DISPLAY COLORS | 16.78 million colors |
| BRIGHTNESS | 250 cd/m² |
| CONTRAST RATIO | 1000:1 |
| RESPONSE TIME | 8 ms |
| ASPECT RATIO | 16:10 |
| INPUT CONNECTORS | 1 |
| AC INPUT VOLTAGE | 100-240 V |
| AC INPUT FREQUENCY | 50/60 Hz |
| COLOR | Black |
| DIMENSIONS | 1.83in x 17.92in x 11.77in |
| WEIGHT | 5.15 LBS |
| PACKAGE CONTENTS | Retail Packaging |
| WARRANTY | 3 years' manufacturer's warranty |