8GB G.Skill DDR3 PC3-8500 1066MHz Ripjaw Series CL7 (7-7-7-18) Dual Channel kit (2x4GB)
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR3 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
32GB OWC PC3-12800 DDR3 1600MHz SO-DIMM 204 Pin CL11 Memory Upgrade Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
32GB OWC Mac Pro / Xserve 2009 Memory Matched Set (2x 16GB) PC-8500 1066MHz DDR3 ECC SDRAM Modules
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Sandy Bridge (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 2400MHz PC3-19200 RipjawsZ CL11 1.65V Quad Channel Memory Kit (4x 8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NT Series Desktop dual channel memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
2GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NS Series Desktop memory module
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (9-9-9-24) Dual Channel kit for Intel P55
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz RipjawsX Series (10-12-12-31) Quad Channel Kit 4x8GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 RipjawsX Series (9-9-9-24) Single module
| IN STOCK |
8GB OWC DDR3 ECC-R PC14900 1866MHz SDRAM ECC for Mac Pro & Xserve Nehalem & Westmere models
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR3 2400MHz PC3-19200 RipjawsZ CL11 1.65V Octuple Channel Memory Kit (8x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Transcend DDR3 Apple RAM 1333MHz ECC Registered Quad Channel Kit (4x4GB) For Mac Pro Early 2009
| IN STOCK |
16GB DDR3 ECC memory kit, 1066MHz speed rating, PC3-8500 DDR standard. Full memory timings of CL7 (7-7-7-20) and operates at a voltage of 1.5V. This 16GB kit contains two matched 8GB memory modules with 240 pins.
Designed for Mac Pro 8-Core (Mid 2010), Mac Pro (Mid 2010 Quad-Core), Mac Pro (Early 2009 8-Core), Mac Pro (Early 2009 Quad-Core), Xserve 8-Core (Early 2009), Xserve Quad-Core (Early 2009), as well as some PC desktops/servers:
PC Desktops| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 1066MHz |
| STANDARD | PC3-8500 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual channel kit (2x 8GB) |
| CAS LATENCY | CL7 |
| MEMORY TIMINGS | 7-7-7-20 |
| VOLTAGE | 1.5V |
| ERROR CHECKING | ECC |
| FEATURES | Designed especially for select Mac Pro systems |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DDR SDRAM |
| CONFIGURATION | 1024M x 72, Dual Rank ECC Memory Module |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |