Thermal Grizzly Delid Die Mate for Ryzen 7000/8X00G CPUs
| IN STOCK |
be quiet! Dark Rock Slim CPU Air Cooler
| IN STOCK |
Noctua Chromax 140mm CPU Cooler - Black
| IN STOCK |
Noctua NH-L9i Processor Cooler
| IN STOCK |
der8auer RYZEN 3000 OC AIO Mounting Frame
| IN STOCK |
der8auer Delid Die Mate 2 - CPU IHS Heatsink Removal Tool
| IN STOCK |
Thermaltake Gravity i2 92mm CPU Cooler
| IN STOCK |
Noctua 120mm 1500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Noctua Chromax MP83 Mounting Kit - Black
| IN STOCK |
Thermal Grizzly AM5 Adapter & Offset Mounting Kit
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black 92mm 2500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Noctua 120mm 2000RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Akasa CPU Processor Cooler
| IN STOCK |
der8auer Delid-Die-Mate for Intel 13th Gen
| IN STOCK |
Noctua CPU Cooler NH-D15 S2011/1156/1155/1150/AM2/2+/3/3+/FM1/2/2+ 140mm 12V Retail
| IN STOCK |
ARCTIC's Alpine 20 PLUS CO Computer case, (92 mm PWM fan) with aluminum heatsink in combination with pre-applied MX-4 high performance thermal compound provide excellent cooling performance and improved heat transfer from the CPU. Test results from Mod Your Case have shown that this cooler is much more efficient than the boxed cooler in lowering the CPU temperature under load. As far as noise reductions are concerned, according to a test by VR-Zone, the noise level of this cooler is cut by nearly half comparing the results of the AMD X4 995 boxed cooler. Power levels include 130 Watts and a range of 600 - 2200 RPM.
Thanks to the PWM control, the fan speed adjusts according to the CPU temperature and thus the noise level remains at an absolute minimum which qualifies it as a silent cooler. Click here to see how the PWM control settings can be changed according to your performance and noise preference.
| SOCKET COMPATIBILITY | Socket R (LGA 2011) |
| ROTATION SPEED (RPM) | 2200 RPM |
| MAX NOISE LEVEL | 24 dBA |
| FAN SIZE (DIAMETER) | 9.2 cm |
| NUMBER OF FANS | 1 |
| TYPE | Fan |
| DIMENSIONS | Width: 95 mm Depth: 99 mm Height: 80 mm |
| WEIGHT | 0.44 kg |
| COLOR | Black |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |