Arctic P12 120mm CPU Processor Cooler - Black
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black 92mm 2500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
be quiet! Dark Rock Slim CPU Air Cooler
| IN STOCK |
Thermal Grizzly Delid Die Mate for Ryzen 7000/8X00G CPUs
| IN STOCK |
Noctua NH-L9i Processor Cooler
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black 120mm 1500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Akasa CPU Processor Cooler
| IN STOCK |
der8auer RYZEN 3000 OC Custom Mounting Frame
| IN STOCK |
Thermal Grizzly Ryzen 7000 Direct Die Frame
| IN STOCK |
Noctua CPU Cooler NH-D15 S2011/1156/1155/1150/AM2/2+/3/3+/FM1/2/2+ 140mm 12V Retail
| IN STOCK |
Noctua 120mm 2000RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Thermal Grizzly AMD AM5 M4 Backplate
| IN STOCK |
Noctua Chromax MP83 Mounting Kit - Black
| IN STOCK |
Startech FAN1156PWM Processor CPU Cooler
| IN STOCK |
Jonsbo 92mm Computer Processor Cooler - Black
| IN STOCK |
ARCTIC Alpine 64 GT is a very cost-efficient cooler for AMD CPUs, offering ultra-quiet thermal solution for system builders. The user-friendly mounting system on the cooler is very easy to install. Equipped with high quality components sych as an 80mm PWM fan and patented fan holder, the Alpine 64 GT offers a good cooling performance at a low noise level in a very competitive price range. The Alpine 64 GT maximizes the cooling performance and minimizes the noise level at the same time. Thanks to the patented fan holder, it just produces just 0.25 sone noise while providing 70W of cooling capacity. Easy installation with just two plugs on two opposite sides, the simple mounting system offers excellent stability and is applicable within minutes. The pre-applied ARCTIC MX-2 thermal compound makes the installation a quick and clean process.
| SOCKET COMPATIBILITY | AMD AM3, AM2+ |
| ROTATION SPEED (RPM) | 2000 RPM |
| AIR FLOW | 25.6 cfm |
| MAX NOISE LEVEL | 0.25 Sone |
| HEATSINK MATERIALS | Aluminium |
| FAN SIZE (DIAMETER) | 90 mm |
| NUMBER OF FANS | 1 |
| TYPE | CPU Cooler |
| DIMENSIONS | Width: 102 mm Depth: 84 mm Height: 65 mm |
| WEIGHT | 0.36 kg |
| COLOR | Multicolour |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |