3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
1TB OWC Mercury Electra 6G 2.5-inch SATA 3 Solid State Disk 7mm
| IN STOCK |
512GB Team Group T-FORCE VULCAN Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD Green 2.5-inch SATA III SLC Internal SSD
| IN STOCK |
250GB Samsung 980 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Samsung 980 M.2 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
| CAPACITY | 240GB |
| INTERFACE TYPE | MacBook Pro |
| DEVICE TYPE | Solid State Drive (SSD) |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 507MB/s (MacBook Air 2011) - 285MB/s for MBA 2010 Write speed: 454MB/s (MacBook Air 2011) - 275MB/s for MBA 2010 Random read (4KB): Up to 50,000 IOPS Random write (4KB): Up to 50,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | Tier 1 Multi-Level Cell (MLC) Async-NAND Flash Memory |
| OPERATING TEMPERATURE | 32°F to 158°F |
| MTBF | 2,000,000 |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | 128-bit AES-compliant |
| SYSTEM REQUIREMENTS | MacBook Air 2010-2011 |
| DIMENSIONS | 1.9in x 3.8in x 7.4in |
| WEIGHT | 0.6 lb |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years' manufacturer's warranty |