| 3 IN STOCK |
|
Ready to ship Shipping to United Kingdom from only £ 5.99! |
1.0TB OWC Aura Pro X2 PCIe 4.0 NVMe Solid-State Drive for Select Mac Models (2013 - 2019)
| IN STOCK |
64GB Yansen 1.8-inch ZIF 40-pin SSD Solid State Disk Industrial-Grade
| IN STOCK |
1.0TB OWC Aura Pro X2 PCIe 4.0 NVMe Solid-State Drive Upgrade Solution for select 27-inch and 21.5-inch iMac models (Late 2013 - 2019)
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 500 SSD for MacBook Air Late 2010 / Mid 2011
| IN STOCK |
2.0TB OWC Aura Pro X2 PCIe 4.0 NVMe Solid-State Drive Upgrade Solution for select 27-inch and 21.5-inch iMac models (Late 2013 - 2019)
| IN STOCK |
1TB OWC Aura Pro 6G SSD for MacBook Air 2012 Edition
| IN STOCK |
OWC Aura Pro X2 2TB Gen4 NVMe Solid-State Drive Upgrade Mac Pro (Late 2013 - 2019)
| IN STOCK |
500GB OWC Aura Pro X2 PCIe 4.0 NVMe Solid-State Drive Upgrade Solution for Mac Pro (Late 2013 - 2019)
| IN STOCK |
1TB Aura Pro 6G Solid-State Drive for MacBook Pro with Retina Display (2012 - Early 2013)
| IN STOCK |
480GB OWC Aura 6G Solid State Drive for 2010-2011 MacBook Air
| IN STOCK |
2.0TB OWC Aura Pro X2 NVMe SSD Upgrade Solution for Mac Pro (Late 2013)
| IN STOCK |
480GB OWC Aura 6G Solid State Drive for 2012-13 MacBook Pro with Retina display
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 855 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade Kit for Mac
| IN STOCK |
1.0TB OWC Aura Pro X2 PCIe 4.0 NVMe Solid-State Drive Upgrade Solution for Mac Pro (Late 2013 - 2019)
| IN STOCK |
32GB Yansen Half Slim SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
120GB OWC Aura 6G SSD + Envoy Enclosure Kit is great for any MacBook Air 2010-2011 user looking for an upgrade. The kit includes an enclosure and all the tools needed for installation. The enclosure makes it easy to use your old SSD for transferring data from one place to another. Simply add your old SSD to the enclosure and use it just like an external hard drive. Likewise, the installation of your new SSD is made convenient with tools and free installation video. The installed 120GB OWC Aura offers up to 8X more storage capacity than factory options and has a super-speed USB 3.0 interface capable of speeds up to 500MB/s. 120GB OWC Aura 6G SSD + Envoy Enclosure Kit ensures your workflow moves as fast as you do, and is backwards compatible with USB 2.0.
| CAPACITY | 120GB |
| INTERFACE TYPE | MacBook Air |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 285MB/s Write speed: 275MB/s Random read (4KB): Up to 50,000 IOPS Random write (4KB): Up to 50,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | Tier 1 Multi-Level Cell (MLC) Sync-NAND Flash Memory |
| OPERATING TEMPERATURE | 32°F to 158°F |
| MTBF | 2,000,000 |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | 128-bit AES-compliant |
| SYSTEM REQUIREMENTS | MacBook Air |
| DIMENSIONS | 1.9in x 3.8in x 7.4in |
| WEIGHT | 0.6 lb |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years' manufacturer's warranty |