1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
250GB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
500GB Western Digital Blue 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB Samsung 980 PCI Express 3.0 V-NAND NVMe Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
4TB Samsung 870 EVO 2.5-Inch Internal Solid State Drive - Black
| IN STOCK |
2TB Western Digital WD Green 2.5-inch SATA III SLC Internal SSD
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
Powerful 2.5-inch SATA SSD from Sandisk. The Z400s Series offers great value for money along with amazon transfer speeds - up to 546MB/sec read speed and 342MB/sec write speed. With SATA 6Gbps interface and suitable for any notebook computer with a 2.5-inch SATA drive bay.
For the most reliable computing experience, choose the Sandisk Z400s range of solid state drives. Faster than traditional HDDs, consuming less power and generates much less heat - this SSD is a great choice for mainstream users and computer gamers alike.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | SATA 6Gbps (SATA III) |
| FORM FACTOR | 2.5-inch |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 546MB/sec Write speed up to 342MB/sec |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 70°C Non-operating Temperatures -55°C to 85°C |
| MTBF | Up to 1,750,000 hours |
| SHOCK RESISTANCE | 1,500G @ 0.5 msec half sine |
| DIMENSIONS | 100.5mm x 69.85mm x 7.00mm |
| WEIGHT | 30g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |