| 3 IN STOCK |
|
Ready to ship today Shipping to United Kingdom only £ 2.99! |
8GB Kingston DDR3 PC3-12800 1600MHz SO-DIMM CL11 Single Memory Module (1x8GB)
| IN STOCK |
4GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz PC3-12800 CL10 Laptop Dual Channel Memory Kit 2x8GB 1.5V
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series Dual Channel Kit (2x2GB)
| IN STOCK |
12GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-10600 1333MHz CL9 Dual Channel Kit (1x 4GB + 1x 8GB)
| IN STOCK |
4GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-8500 1066MHz CL7 Dual Channel Kit (2x 2GB)
| IN STOCK |
4GB Team Group Elite DDR3 SO-DIMM 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series 1333MHz single laptop memory module
| IN STOCK |
16GB OWC DDR3 SO-DIMM PC3-8500 1066MHz CL7 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series Dual channel laptop memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
4GB OWC PC8500 DDR3 SO-DIMM 1066MHz 204 Pin Laptop Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL11
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL11 - 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL9
| IN STOCK |
The Silicon Power range of laptop memory modules is one of the safest bets if you are looking to boost the performance of your DDR3 based laptop computer. All Silicon Power DDR3 SO-DIMM memory is 100% pre-tested to ensure the best possible performance and compatibility across the widest range of laptops. Additionally, it is backed by a lifetime warranty for added peace of mind.
This 8GB DDR3 memory module operates at 1600MHz at a voltage of 1.5V and CAS latency of CL11. It is suitable for any laptop that uses DDR3 memory running at 1.5V. Also suitable for dual-channel operation if purchased and installed in matching pairs.
The DDR3-1600 standard (PC3-12800) ensures that the memory you receive performs super-fast, and it is guaranteed to speed up your system significantly.
| CAPACITY | 8GB |
| STANDARD | PC3-12800 |
| MEMORY SPEED | 1600MHz (DDR3-1600) |
| CAS LATENCY | CL11 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Single 8GB memory module |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| VOLTAGE | 1.5V |
| FORM FACTOR | 204-pin DDR3 SO-DIMM |
| CONFIGURATION | 512Mx8 chip configuration, 8 chips per module |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |