| 41 IN STOCK |
|
Ready to ship Shipping to United Kingdom from only £ 2.99! |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
8GB Integral Crypto Drive FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
128GB Apricorn SecureKey 3NX USB3.2 Type-A Flash Drive
| IN STOCK |
64GB PQI U603V USB3.0 Ultra-small Flash Drive Red Edition
| IN STOCK |
8GB Integral Crypto Drive FIPS 140-2 Encrypted USB3.0 Flash Drive (256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
32GB Integral Courier FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive 256-bit Encryption
| IN STOCK |
30GB Apricorn Aegis Secure Key USB3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB AData USB3.2 UC300 Type-C USB Flash Drive Black/Green
| IN STOCK |
64GB Kingston DataTraveler Exodia M USB Type-A 3.2 Gen 1 Flash Drive Black Blue (Pack of 2x 64GB)
| IN STOCK |
32GB Transcend JetFlash 700 USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
The Blaze B02 USB drive from Silicon Power is equipped with the new USB3.1 Gen1 interface (USB3.0), which is up to 10 times faster than USB2.0. This guarantees you will no longer be wacthing the progress bar for hours on your screen when transferring large files to and from your USB drive.
The stylish modern hairline design, with anti-fingerprint coating, makes this a great fashion accessory that you can carry with you everywhere. It is so small that it fits anywhere; the super-slim casing is only 8.1mm thick and as equipped with a keyhole loop at the bottom for easily attaching this drive to a keyring or lanyard.
| CAPACITY | 32GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0/USB2.0 |
| FEATURES | Free download of SP Widget data management software |
| TRANSFER RATES | Up to 5Gbps |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10 / 8 / 7 / Vista / XP Mac OS 10.3.x or later Linux 2.6.x or later |
| DIMENSIONS | 60.6mm x 18.0mm x 8.1mm |
| WEIGHT | 8g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |