| OUT OF STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Transcend JetFlash 930C 2-In-1 USB3.2 Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Ironkey D300SM Encrypted USB 3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
8GB Integral Crypto DUAL FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
DC Batman Movie Gift Box - Bluetooth Speaker, 16GB USB, Earphones and USB cable
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB 3.1 Type-A Black USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology Data Traveler Micro Duo 3C USB Flash Drive - Stainless Steel, Purple
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology Data Traveler Kyson USB3.2 Type A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
16GB Verbatim V3 (3-Pack) USB Flash Drive
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology DataTraveler Max USB3.2 Type-A Flash Drive - Red
| IN STOCK |
64GB SanDisk Cruzer Glide USB2.0 Flash Drive - Black,Red
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Ant Man USB Flash Drive
| IN STOCK |
High-speed USB3.1 Gen1 USB drive from Kingston - this HyperX Savage 128GB drive offers blazing fast speeds up to 350MB/sec (read) and 250MB/sec (write), which means you can transfer entire video and music collections in seconrds.
With a really cool sturdy design and an interface which is also backwards compatible with USB3.0.
This drive is suitable for both Windows and Mac systems, so you can purchase this with peace of mind, knowing it will work in your system.
Ideal device for transferring huge amounts of data between systems, or for using as a backup for extra security.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0 and USB2.0 |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 350MB/sec Write speed up to 250MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black/Red |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista Mac OS X (v.10.8.x+) Linux (v.2.6.x +) Chrome OS |
| DIMENSIONS | 76.3mm x 23.48mm x 12.17mm |
| WEIGHT | 15g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |