| OUT OF STOCK |
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB AData UV150 USB3.2 Flash Drive - Black/Red
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
128GB Kingston DataTraveler 70 USB-C Flash Drive
| IN STOCK |
128GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
8GB Leprechaun USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Transcend JetFlash 790W USB3.1 Flash Drive - up to 100MB/sec - White Retractable USB
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
8GB Apricorn ASK3 USB3.2 Type-A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
32GB Integral Tag USB 3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Apricorn ASK3 USB3.2 Type-A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
The PQI i-mini is the world’s first penny-size micro thumb drive featuring the patented, PQI-exclusive COB 3.0 technology as well as a strong, tensile Zinc-alloy unibody casing with high-quality matte silver finish for the premium look and feel. The i-mini fits in flush with the exterior of Ultrabooks and MacBook Airs – almost unnoticeable. Offered in 8GB, 16GB, 32GB and 64GB capacities with high-speed USB 3.0 support, the one-of-a-kind, energy-saving PQI i-mini is not only exceptionally fast for transferring multimedia files, photos and documents in the office and on the road, but is also undoubtedly a head turner.
World Smallest USB3.0 COB Pen Drive
The PQI i-mini is the world's first penny-size micro thumb drive featuring the patented, PQI-exclusive COB 3.0 technology.
USB3.0 COB Patented Technology
The patented PQI COB 3.0 technology surpasses the COB 2.0 limit of 4 pads to match the USB 3.0 specifications.
High Quality Metallic Finish
Quality metal casing with sand-blasted matte finishing for the premium look and feel.
Unibody Design
Strong, tensile Zinc-alloy unibody with extra strength and protection for your valuable data.
Best Storage Choice for Ultrabook
Fits in flush with the exterior of Ultrabooks and MacBook Airs to become an integral part of the laptops.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FEATURES | Zing alloy body Penny-sized USB drive |
| TRANSFER RATES | USB3.0 transfer up to 5Mbps |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 2000 Windows XP Windows Vista Windows 7 Windows 8 Windows 10 Mac 10.x or above |
| DIMENSIONS | 16.4mm x 17.8mm x 6.00mm |
| WEIGHT | 5g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |